Haberler

McAfee Kurucusu John McAfee İspanya’da Gözaltına Alındı

McAfee yazilimci kurucusu tutuklandı

McAfee antivirüs programının kurucusu 75 yaşındaki John McAfee’nin kazandığı milyonlarca dolarlık gelirini bildirmemekle suçlanıyor. The Guardian‘ın haberine göre en büyük suçlar arasında yer alan vergi kaçakçılığı iddiasıyla İspanya’da gözaltına alındı.

ABD’li savcılar ünlü yazılımcıyı milyonlarca doları banka dışında, fiziksel olarak saklamakla ve bildirmemekle suçluyor. Bahse konu gelir içeriği ise şöyle tahmin ediliyor: kripto para, danışmanlık hizmeti, para karşılığı talk show konuşmaları ve hayatını anlatan bir belgeselin telif hakları üzerinden elde ettiği milyonlarca dolarlar.

Haberde, McAfee’nin, 3 Ekim sabahı yanında iki kişi ile beraber İstanbul’a giderken Barselona El Prat Havalimanı‘na geldiği ve yapılan kimlik tespitinin ardından gözaltına alındığı, mahkemenin geçici tutuklama kararıyla Brians cezaevine gönderildiği belirtiliyor.

Kripto para dünyasında da tanınan bir isim olan John, ilk ticari antivirüs yazılımı olan McAfee Software şirketinden çalışmıştı. John, 1999’da borsaya açılması ve 2010 yılında Intel tarafından alınmasıyla büyük bir servetin sahibi olmuştu. Kripto camimasında pek sevilmeyen ve manipüle edilen bilgiler ile milyonlarca dolar kazandığı iddia ediliyor.

İddia edilen tüm suçlamaların onaylanması halinde McAfee’in 30 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi. Gözaltına alınmasının ardından, McAfee’nin resmi Instagram hesabı, bir fotoğrafının eşlik ettiği bir “Ücretsiz McAfee” mesajı yayınladı.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.