Haberler

Google Chrome’un Tartışma Yaratan Yeni Eklenti Politikası

Google yavaşça ama emin adımlarla yeni eklenti platformu Manifest V3’e doğru ilerliyor. 2023’ün ocak ayında gelecek olan Chrome 112 ile birlikte firma Manifest V2’ye desteğini kesecek. Kesinti Kanarya, Geliştirici ve Beta kanallarında gerçekleşecek. Haziran ayında gelecek olan Chrome 115 ile de stabil kanal için destek kesilecek.

Stabil Chrome build’lerinin V3’e geçişi ile Manifest V2 eklentileri Google Web Mağazasında liste dışı bırakılacak. 2024’ün ocak ayına gelindiğinde ise geri kalan tüm V2 eklentileri tamamen kaldırılacak.

Manifest V3 ile gelecek sıkıntı yaratacak değişiklikler arasında Google’ın güvenlik ve gizlilik adına yaptığı değişiklikler bulunuyor. Gelen yenilikler ile reklam engelleyen yazılımlar çalışmayı durduruacak ve işe yaramaz hale getirilecekler.

Bir çok modern reklam engelleyen eklentinin kullandığı webRequest API’ı yükleme ve render sürelerini uzatıyor. Google ise bundan kaçınmak istiyor. Bunun yerine Manifest V3 geliştiricilerin “declarativeNetRequest” kullanmasını gerektiriyor. Bu da geliştiricileri belirli URL’ler için bir blocklist kullanmaya zorluyor. Bu kural listesi 30 000 giriş ile sınırlı durumda. Bir çok reklam engelleyicisi listesi ise 300 000 girdiyi geçebiliyor.

Chrome’daki bu değişiklik, kullanıcıların reklam engelleyicileri rahatlıkla kullanabildikleri Firefox’a geçişine sebep olacak gibi gözüküyor.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu