Haberler

Google Chrome Passkey (Geçiş Anahtarı) Özelliği Kazandı

Dünya’nın en çok kullanılan web tarayıcısı Google Chrome’da daha güvenli bir giriş yapma ve ödeme yapma deneyimi sunan passkey özelliği aktif edildi. Windows 11, MacOS ve Android kullanıcıları özellikten yararlanabilecek. Detaylar içeriğimizde.

Google Chrome Passkey

Google, Chrome Canary’de Ekim ayından bu yana test ettiği passkey (geçiş anahtarı) özelliğini kararlı sürüme ekledi. Google Chrome’un geçiş anahtarı özelliği Google Password Manager, 1Password ve Dashlane şifre yöneticilerini destekleyecek. Bilgisayarlarda Windows 11 ve MacOS işletim sistemlerinde kullanılabilecek olan özellik, mobil cihazlar içinse Android desteğine sahip. Apple bu özelliği iOS 16 güncellemesi ile birlikte iPhone’lara kazandırmıştı.

PassKey özelliğinin kararlı sürüme entegre edildiği Chromium blog sitesinde yayınlanan bir gönderi ile duyuruldu. Gönderide şu ifadelere yer verildi;

“Parolalar genellikle dijital yaşamlarımızdaki ilk savunma hattıdır. Ancak parolalar her zaman kimlik avına maruz kalma veya veri ihlallerinde sızdırılma riski altındalar. Google bu sorunların uzun zamandır farkında ve bu nedenle İki Adımlı Doğrulama ve Google Password Manager gibi savunmalar oluşturdu.

Bu güvenlik tehditleriyle daha basit ve kullanışlı bir şekilde mücadele etmek için parolasız kimlik doğrulamaya geçmemiz gerekiyor. İşte bu noktada “geçiş anahtarları” sistemi devreye giriyor. Geçiş anahtarları, parolalar ve diğer kimlik doğrulama sistemlerine oranla önemli ölçüde daha güvenli bir alternatif. Geçiş anahtarları tekrar kullanılamazlar, sunucu ihlallerinde sızdırılamazlar ve kullanıcıları kimlik avı saldırılarına karşı da korurlar. Geçiş anahtarları endüstri standartları üzerine inşa edilmiştir, farklı işletim sistemleri ve tarayıcı ekosistemlerinde çalışabilir ve hem web siteleri hem de uygulamalarla kullanılabilir.”

Passkey nedir? Nasıl kullanılır?

Apple’ın Eylül ayında Safari’ye entegre ettiği, Google’un da bugün duyurduğu geçiş anahtarı özelliği bilgisayar, telefon veya farklı cihazlar arası senkronize çalışan bir dijital kimlik. Parola kullanımı yerine kullanıcıya özel oluşturulan bu dijital kimlik, geçiş anahtarı API’si bulunan tüm internet sitelerinde ve uygulamalarda kullanılabiliyor. Kullanıcılar güvenli bir dijital kimlik aracılığıyla hem farklı cihazlarda parola kullanımına ihtiyaç duymuyor, hem de dijital ödemelerini kolaylıkla yapabiliyor. Sistemde parola yöneticileri yerine QR kod da kullanılabiliyor.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu