Haberler

Safari Uygulaması Güncellendi. Safari 16 İle Birlikte Gelen Özellikler

Apple’ın web taracıyısı Safari güncellendi. iOS 16 güncellemesi ile birlikte iPhone telefonlara gönderilen güncelleme, bugün de macOS Monterey yüklü Mac’lere gönderildi. Safari 16 ile birlikte gelen özellikler içeriğimizde.

Safari web tarayıcı
Safari web tarayıcı

Apple, 12 Eylül’de iOS işletim sistemi için iOS 16 güncellemesini yayınladı. iPhone 8 ve üstü model akıllı telefonları kapsayan güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Bunlardan biri de Apple’ın web tarayıcısı olan Safari içindi. Güncelleme ile birlikte iPhone tarayıcıları Safari 16 sürümüne yükseltildi. Safari 16 güncellemesi, bugün itibariyle Mac bilgisayarlara da gönderildi.

Passkey (Geçiş Anahtarı)

Passkey (Geçiş Anahtarı)
Passkey (Geçiş Anahtarı)

Safari 16 sürümü ile birlikte Mac bilgisayarlarda ve iOS cihazlarda Passkey, yani geçiş anahtarı özelliği yer alıyor. Passkey ile birlikte kullanıcılara çift faktörlü doğrulama benzeri yeni bir parola sistemi sunuluyor. Geçiş anahtarı özelliği ile birlikte kullanıcılar, farklı platformlar için şifre oluşturma, şifre değiştirme gibi durumlara ihtiyaç duymayacak, şifre unutma sorunu da kökten çözülmüş olacak. Bu teknoloji ile birlikte Apple, şifrelerinizi hesabınıza bağlı bir dijital anahtarla değiştiriyor. Bu dijital anahtarlar da uçtan uca şifrelenerek cihazınızda saklanıyor. Passkey özelliğini kullanabilmek için cihazınızda iki faktörlü doğrulama özelliğinin aktif olması gerekiyor.

AVIF görüntü formatı desteği

Yeni Safari tarayıcısına AVIF görüntü formatı desteği ekleniyor. JPEG, PNG, WebP gibi görüntü formatları ile benzer nitelikteki bu format bant genişliği kullanımını ciddi derecede azaltıyor. Aynı zamanda hızlı bir gezinti sunuyor. Chrome ve Firexox’ta hali hazırda bulunan bu destek, iOS işletim sistemine sahip cihazlara da eklendi. Mac içinse henüz kullanılabilir değil. Desteğin Mac bilgisayarlara Ekim ayında gelmesi bekleniyor.

Sekme grubu ve kenar çubuğu düzenlemeleri

Mac için yeni Safari özellikleri
Mac için yeni Safari özellikleri

Yeni Safari sürümü ile birlikte sekme grubu ve kenar çubuğunda da birtakım özelleştirmeler yapıldı. Özelleştirmeler, kullanıcıların sekmelere daha kolay erişebilmesine ve daha hızlı bir gezinti sağlamalarına olanak sunuyor. Ek olarak Safari 16’ya güçlü parola düzenleme özelliği de eklendi. Bu özellik, web sitelerindeki parola oluşturma seçeneklerine uygun şekilde şifreler oluşturmaya imkan tanıyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu