Haberler

Google, Arama Sonuçlarında Sürekli Kaydırma Konseptine Geçiş Yapıyor

Google, arama sonuçlarında sayfalama sisteminin yerine sürekli kaydırma konseptine geçiş yapıyor. İngilizce dilindeki arayüzde kullanılmaya başlayan sistem, ilerleyen süreçte tüm kullanıcılara açılacak. Detaylar içeriğimizde.

Google arama sonuçları

Google, Eylül ayında düzenlediği Search on 2022 etkinliğinin ardından birçok uygulamasında yeniliklere gitti. Bunlardan biri de arama sonuçlarının sayfalama sistemi yerine kaydırmalı sisteme geçmesi. Ekim ayı itibariyle mobil cihazlarda kullanılmaya başlanan yeni sistem şimdi de masaüstü sürümüne geliyor. Peki Google’ın yeni arama sonucu görünümü sonsuz kaydırma nedir, neler değişiyor detaylarına göz atalım.

Google arama sonuçlarında sonsuz kaydırma özelliği nedir?

Bilindiği üzere Google arama motorunda herhangi bir arama yapıldığında 10 sonuç listeleniyor. Daha fazla sonuç görüntülemek içinse ekranın en altında yer alan sayfa numaralarından sayfalar arası geçiş yapılabiliyor. Ya da numaraların yanında yer alan Önceki ve Sonraki butonları kullanılıyor.

Google’ın yeni konseptinde bu tür bir görünümün yerine sosyal medya uygulamalarından aşina olduğumuz kaydırma sistemi kullanılacak. Kullanıcı arama motorunda sorgu yaptığında ilk olarak 6 sonuç listelenecek, sayfayı yukarı kaydırdıkça daha fazla sonuç görüntülenecek. Şu an kullanılmaya devam eden sayfalandırma sistemi tamamen kalkacak.

Google sonsuz kaydırma ile ilgili bugün resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi;

“Bugünden itibaren, daha az tıklamayla daha yararlı arama sonuçları görmeye devam edebilmeniz için sürekli kaydırmayı masaüstüne getiriyoruz. Parmaklarınızın ucunda daha fazla bilgiyle ilham almak artık daha da kolay.”

Yeni konseptle birlikte kullanıcılar için daha hızlı ve kolay bir arama deneyimi sunuluyor. Web site sahipleri içinse bu değişim kullanıcıların ilk sayfadaki sonuçlarla yetindiği düşünüldüğünde olumsuz yansıyacak gibi görünüyor.

Siz de Google arama sonuçlarına gelen sonsuz kaydırma ya da diğer adıyla sürekli kaydırma sistemi hakkında görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu