Haberler

Google Search on 2022 Etkinliği Sona Erdi. İşte Öne Çıkanlar!

Google’un yeni geliştirmelerini tanıttığı Search on 2022 etkinliği sona erdi. Etkinlikte Google, arama sayfası, haritalar ve gizlilik odaklı yeniliklerini tanıttı. Search on 2022 etkinliğinin öne çıkan tanıtımları haberimizde.

Google Search on 2022 etkinliği

Teknoloji devi Google, pazardaki hakimiyetini devam ettirmek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Düzenlenen Search on 2022 etkinliğinde 3 yeni geliştirme duyuruldu.

Google arama ekranı yenileniyor

Google, uzun yıllardır klasikleşen arama sayfasını yeniden dizayn ediyor. Geliştirmenin tanıtıldığı etkinlikte Z jenerasyonunun alışkanlıklarına da vurgu yapılarak arama bölümünün çok daha etkileşimli ve görsel odaklı olacağı açıklandı. Geliştirme ile birlikte arama ekranında yapay zeka desteğini çok daha fazla görebileceğiz. Mobil cihazlarda kişiselleştirilmiş arama sorgularını arama çubuğunun alt kısmında konumlandıracak olan Google, arama sonuçlarında da soru – cevap algoritmasını değiştiren bir çalışma içerisinde.

Google tanıtım

Google’ın arama sayfası için bir yeni değişim de şehir ve konumlara ilişkin. Arama motorunda bir şehrin ismi sorgulandığında o şehirle ilgili tanıtım bilgisi, hava durumu, ulaşım, şehir fotoğrafları, resimler ve videolar sekmeler halinde listelenecek.

Google’dan kişisel verilerin kaldırılması talep edilebilecek

Kullanıcıların rahatsız olduğu, şirketlerin de hassas olduğu konulardan biri kişisel veriler. Kullanıcılar, Google arama sonuçlarından kaldırılmasını istediği telefon numarası, adres veya e-posta gibi bilgileri Google’a bildirebilecek. Birkaç hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kullanıcılara açılacak olan yeni özellik, önümüzdeki aylarda da herkes tarafından kullanılabilir olacak.

Google Haritalar’a görsel arama özelliği geliyor

Google haritalar yeni özellikler

Search on 2022 etkinliğinde öne çıkan bir diğer geliştirme Google Maps uygulamasında oldu. Maps sorgularında seçilen bölgelerde en popüler konumları ekleyecek olan Google, bir de fotoğrafla konum arama özelliğini geliştiriyor. Live View Search isimli yeni özellikle bulunulan bölgenin fotoğrafı ile AR tabanlı görsel arama yapılabilecek. Google ayrıca 250’den fazla önemli noktaya havadan canlı görünüm ekleyeceğini duyurdu.  

Kaynaklar: Google, TechCrunch, The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu