Haberler

Google Anker Roav Bolt ile Araçlardaki Asistan Özelliğini Yaygınlaştırıyor


Cihaz adeta bir mini Google Ana sayfası

Google, Asistan yazılımını çok fazla araca dahil etme arayışında.

Bunu yapabilmek için Google elektronik aksesuar şirketi Anker ile ortaklık kurdu.Pazartesi günü piyasaya sürülmek üzere ayarlanan cihazın fiyatı ise 50$.

Cihaz ile araç kullanırken yapılabilecek işlevler ise;

  • Yol tarifleri almak
  • Metinleri göndermek
  • Arama yapmak

Arama devi bu teknolojisi sayesinde rakiplerinin kulvarında sahne alacak.Bildiğimiz gibi Amazon Alexa,Apple Siri teknolojileri ile göz doldurmuştu.

Cihazın çalışmasına göz attığımızda ise sadece cihazı araç çakmağına takıp,bluetooth ile telefonunuzu eşleştirmek.
Aracınıza takabileceğiniz yardımcı jack ile ses doğrudan aracımızın stereosuna gönderilecektir.Bağlantı kurulduğundan “Hey Google” kelimesi ile evde ışıklarımızın kapanmasını,bir podcast çalmasını veya yol tarifi almayı kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz.

Cihaz Pazartesi günü Best Buy ve Walmart’ta çevrimiçi olacak.Google,”önümüzdeki haftalarda” Walmart  ve Target’taki mağazada bulunabileceğini duyurdu.

Anker ürünü tarzı cihazlar,Asistanını çok geniş bir alana yaymak isteyen Google firması için bir anahtar görevi görüyor.Teknoloji hızlı gelişiminden sonra çağımızda insanlar masaüstü bilgisayarların,Google’ın ikonik arama motorunun dışında farklı şeyler aradıkları önemlidir.

Çakmak yerleri olmayan araçlar için ise geçen hafta San Francisco’da bir demo sırasında yaptığı açıklamada, Google’ın ürün müdürü Tomer Amarilio’nun aracınızdaki diğer yerlere takabileceğiniz farklı cihazlar üretmeyi planlıyor.

CES’de Google, Asistan’ın 1 milyar cihaza çarptığını açıkladı . Ancak bu rakam biraz çarpıktır, çünkü bu cihazların büyük çoğunluğu önceden yüklenmiş yazılıma sahip Android telefonlar. Yine de, asistanın mühendisliğini yapan Scott Huffman’a sorduğumda , diğer cihazların zemin yapabileceği yerlerde, en büyük fırsatın otomobil ve evlerde olduğunu söyledi.

Kaynak:
https://www.cnet.com/news/anker-roav-bolt-is-googles-push-to-bring-assistant-to-cars/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu