Haberler

Google Alphabet, Evlerimizi Ve Ofislerimizi Paylaşacak Kadar Akıllı Robotlar Oluşturmaya Çalışıyor

Alphate’in robotlar üzerindeki deneme çalışmalarından sonra, insanların günlük çevrelerinde sıradan görevlerde yardımcı olabilecek robotlar oluşturduğunu ortaya koydu.

Şirketin Alfabe X adlı Ar-Ge laboratuvarında, yerine getirilmeleri için programlanmadan ziyade yeni görevleri öğrenebilecek yeni bir robot üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.Çalışma “Gündelik Robot Projesi” olarak adlandırılıyor, çünkü adından da anlaşılacağı gibi, insanlara günlük yaşamın basit işlerinde yardımcı olabilecek robotlar inşa etmek istiyor.

Projenin lideri Hans Peter Brondmo, robotların şu anda onlar için özel olarak tasarlanmış ve yapılandırılmış ortamlarda çalıştığını açıkladı.

“İnsanların doğal olarak görme, anlama, gezinme ve hedeflerine ulaşmak için hareket etmeyi bir araya getirdiği yerlerde, robotların her birini yapmak için dikkatli bir şekilde talimat vermeleri ve kodlanmaları gerekiyor” dedi. Alphabet,robotlarının yeni yetenekler öğrenmesini sağlamak için son birkaç yılda çeşitli tekniklerle testler yapıyor diye ekledi.

2013 yılında, Android’in kurucusu ve ardından Alphabet yöneticisi olan Andy Rubin, yeni bir robotik projesinin Google’ın bir sonraki büyük başarılı programı olacağını öngördü.

Birkaç yıl sonra, şirket yeni nesil robotlar oluşturma planlarından vazgeçti.Boston Dynamics, 2017 yılında Softbank’a satıldı; ve 2018’de Schaft’i satamayan Google, iki ayaklı robotlar üzerinde çalışan Alphabet bölümünü kapatacağını açıkladı.

Aynı yıl, Amazon’un, Alexa’nın fiziksel bir düzenlemeden geçireceği Vesta adında yerli bir robot üzerinde çalıştığı bildirildi.

O zamandan beri pek bir şey gündeme gelmemişti, aynı zamanda projenin içeriği, Gündelik Robot Projesi’ne benzemekteydi.Ev robotu savaşında iki dev yatırımcıdan hangisinin kazanıp kazanamayacağı henüz öngörülmedi.

Kaynak

Link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.