Haberler

Google ve Apple’a Beklenilmeyen Soruşturma!

Google ve Apple tarafında yaşanılan bazı sorunlardan dolayı Güney Kore tarafından bir Rekabet Soruşturması açıldı. Şimdilik net bir açıklama yapmayan şirketlerin hangi yolu izleyeceği merak ediliyor…

Dünya’da teknoloji şirketleri arasında devam eden rekabet yarışında bir olay daha gündeme geldi. Google ve Apple tarafına açılan büyük dava Güney Kore tarafından gerçekleştirilerek ödeme hizmetleriyle alakalı olduğu bildirildi. Üçüncü tarafla alakalı bir sorun yaşandığını belirten Güney Kore, yapılan bütün ödeme hizmetlerinin izinsiz kullanılması nedeniyle davayı sürdüreceğini açıkladı.

İnsanların gün içerisinde en çok kullandığı ve tercih ettiği Google ve Apple şirketlerine beklenilmeyen bir dava açıldı. Güney Kore İletişim Komisyonu tarafında incelemesi yapılan sistemlerde üçüncü taraftan gelen pek çok ödemenin rekabet dışı kaldığı görülüyor. Bu durumun özellikle uygulama mağazalarında rahatlıkla kullanılabilmesi gerektiği bütün Dünya’da uygulanan zorunlu bir politikadır. Fakat şirketler bunu Güney Kore tarafını kısıtlayarak kullanıcılarına 3. taraflardan gelen ödemeleri reddetmektedirler. Bu durumun farkına varan İletişim Komisyonu ise iki farklı teknoloji şirketine dava açarak durumun düzeltilmesi gerektiğini bildirdi.

Google ve Apple’a Milyon Dolarlık Ceza Kesilebilir!

Google ve Apple daha önce birçok ülkeye de aynı durumu yaşatarak rekabet soruşturmasına girmesi söz konusu olmuştu. Özellikle bu duruma karşı yapılan politikalar ülkelerle şirketlerin arasında önemli bir bağ oluşturmaktadır. Güney Kore konu hakkında adımlarını sert bir şekilde atacağını ve davanın sonuçlanması dahilinde milyon dolarlara kadar ceza kesilebileceğini yayınladı.

Davanın açılmasının ardından kendi kararını ortaya koyan Google, üçüncü ödeme kanallarından ziyade diğerlerinden daha az komisyon aldığını ve müşterilerine daha fazla fırsat sunduğu belirtti. Apple tarafından gelmeyen net açıklamalar ise dava sürecinin daha fazla uzatacağını düşündürüyor.

Google ve Apple ödeme sistemleri hakkında üçüncü taraflardan gelen yatırımların Güney Kore’ye kısıtlaması, kullanıcılarında alışverişlerini çokça etkilediği görülüyor. Bu yüzden harekete geçen İletişim Komisyonu, yapılacak dava için şimdiden kırmızı düğmeye basarak ilgili birimleri ortaya koymaya çalışıyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu