Forum

oracle da rapor g&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

oracle da rapor görüntülerken pdf de karakter sorunu (YARDIM)

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,420 Görüntüleme
(@vedop48)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

oracle da yaptığım işlemin sonunda raporu görüntülediğimde karakter sorunu oluyor. Yazdırdığımda da aynen karakter sorunu oluyor. Yaptığım işlemlerin sonunda çıktı almam gerekiyor o yüzden işlemleri yapamıyorum. Lütfen YARDIM...

Gönderildi : 15/04/2011 19:27

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba,

Detay verebilirmisiniz. Raporu hangi program üzerinden alıyorsunuz? Oracle client üzerindenmi, yoksa direkt Oracle server üzerindenmi?

En önemlisi ise, aşağıdaki sorguyu Oracle üzerinde çalıştırıp sonucunu gönderirmisiniz, dil ayarlarını görebilmemiz için?

SELECT * from NLS_DATABASE_PARAMETERS WHERE parameter IN ( 'NLS_LANGUAGE', 'NLS_TERRITORY', 'NLS_CHARACTERSET');

Gönderildi : 16/04/2011 19:58

(@vedop48)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

parogram olarak değil internet sayfasından giriyorum oracle ıda pek bilmiyorum. İşlemi yapıyorum sonra yazıcıdan çıktı almak için raporu görüntülüyorum orada karakterler bozuk çıkıyor yazıcıdan çıkarttığımda da aynı sorun oluyor.

Gönderildi : 17/04/2011 14:40

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

parogram olarak değil internet sayfasından giriyorum oracle ıda pek bilmiyorum. İşlemi yapıyorum sonra yazıcıdan çıktı almak için raporu görüntülüyorum orada karakterler bozuk çıkıyor yazıcıdan çıkarttığımda da aynı sorun oluyor.

iSQL*Plus üzerinden bağlantı açıyorsunuz o zaman. SYSTEM veya SYS kullanıcısı ile iSQL*Plus üzerinde SYSDBA rolünde oturum açıp aşağıdaki sorguyu çalıştırıp sonucunu gönderirmisiniz?

SELECT * from NLS_DATABASE_PARAMETERS

WHERE parameter IN ( 'NLS_LANGUAGE', 'NLS_TERRITORY', 'NLS_CHARACTERSET');

Gönderildi : 17/04/2011 18:55

(@hulyacangoz)
Gönderiler: 1
New Member

Selam Uğur Bey,

bende aynı sorunu yasıyorum yukarıdai sizn gönderdiğiniz sorguyu çalıştırdığımda 

NLS_LANGUAGE:AMERICAN

NLS_TERRITORY:AMERICA

NLS_CHARACTERSET:AL32UTF8

turkce karakterleri desteklemesi için bu alanları nasıl değiştirmem gerekıyor?

teşekkürler

Gönderildi : 16/10/2018 20:03

Paylaş: