Forum

DHCP Server da reze...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Server da rezerve mac id ler haric diğerlerine ip verilmemesi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
950 Görüntüleme
(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Makale ve forumu inceledim ama konuyla ilgili malesef bir bilgi göremedim. Isa Server olarak ve DHCP Server olarak kullanılan üründe network e bir bilgisayar takıldığında ip alıyor ve tüm işlevlerini görebiliyor, burada benim yapmaya çalıştığım DHCP de sadece reserve mac idlerdekileri rezerve ipleri vermesi ve mac id olmayan başka bir makine bağlandığında ona ip vermemesi. Bu mümkün müdür, mümkün ise nasıl yapabiliriz?

Eğer bu şekilde mümkün değil ise ikinci seçenek olarak aklıma şu geliyor. DHCP de rezerve ipleri belli bir aralıkta verip isa da o aralığa sadece izin vermek. Sizce bu doğrumudur ya da en iyi çözüm ne olabilir?

Fikir ve yardımlarınızı rica ederim.

Saygılar & İş Hayatında Başarılar 😉 ...

Gönderildi : 26/10/2009 20:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

toplam istemci sayınız kadar ip aralığı verip bunlarıda rezerve yapmanız yeterli.

ancak siz 100 ip aralığı verirseniz ve 40 rezerve mac var ise geriye kalan 60 ip dhcp den dağıtılır .

ama sadece mac bazlı istiyorsanız aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/12/28/dhcp-server-uzerinde-mac-adres-tabanl-filitreleme-dhcp-server-mac-address-based-filtering.aspx

ayrıca forum üzerindede bu konu pek çok kez ele alındı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2009 00:06

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bilgi İçin Teşekkürler Hakan Bey.

Gönderildi : 27/10/2009 11:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hocam merhabalar

mac adres bazli ip alma islemi icin onerdiginiz makaleyi okudum. ancak kafama soyle bi soru takildi. makalede MACList.txt isimli bir text dosyasindan bahsedilmis. izin verilecekler veya verilemeyecek olan butun makinalara ait mac adreslerini bu metin belgesine girmemiz mi gerekiyor? yoksa gene otomatik olarak ip dagitim islemini yapacak ama  ip verilmesini istemedimiz mac adreslerini bu belgeye yazmamiz yeterli olacakmi ? 

ornegin 200 clientli bir networkte tek tek mac adresini o metin belgesine yazmak zahmetli oldugunu dusunuyorum.

iyi calismalar.

Gönderildi : 17/04/2010 14:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

makaleyi denemedim ama izin vermek istemediğiniz mac leri deny diyerek yasaklayın diğerlerinin ip alıp almadığını kontrol edin sonuçları bizimlede paylaşırsınzı bizde ek yapalım bu konuda makaleye

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2010 17:31

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

dosya ya allow derseniz yazdığınız macadresler ip alacak

deny derseniz yadığınız macaddresleri ip alamayacak.

Gönderildi : 17/04/2010 18:35

Paylaş: