Forum

DNS Kayıt sorunu ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Kayıt sorunu ve TCP/IP sorunu

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,450 Görüntüleme
(@KasimERKAN)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba,

Server2003 üzerine DC, DNS ve WINS kurulu yapım mevcut, sorunum şu: Clientlar DNS register etmiyor, DNS te kayıtlarını göremiyorum ama clientların hepsi nslookupta DNS görüyor, ayrıca IP ayarlarına baktığım zaman ayrıntılarda IP yapılandırmasını normal görüyorum editlemek istiyorum manuel değil AUTO yapılandırılmış olarak geliyor, manuel e çekiyorum ip ayarlarını yapıyorum yeniden fakat ayarların etkinleşmesi için restart istiyor restart ediyorum ayarlar yine değişmemiş durumda

yardımlarınız için teşekkürler 

Gönderildi : 26/10/2009 21:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

istemci makinelerinde virüs var. ip ayarlarını değiştirmek restart isteyen bir eylem değildir.

ayrıca tcp ip gelişmiş ayarlarda dns sekmesinge dns e kayıt kutucuğu işaretli mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2009 00:16

(@KasimERKAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam merhaba,

cevap için tşkler, istemcilerden conficker virüsünü yeni temizledim ayrıca tüm istemcilerde Symantec Endpoint Protection small business 12 ve güncel durumdalar, conficker virüsünü temizledikten sonra bu sorun ortaya çıktı açıkçası, server güncel olmasına rağmen yinede conficker bulaştı serverda da tekrar temizledim temizledikten sonra conficker tekrar bulaşmadı fakat dediğim gibi bu sorunu vermeye başladı, networkte Windows 7 olan pclerimiz var onlarda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz ama winxp pclerde sorun devam ediyor, Ayrıca Dcde de hala IP değişiminde Restart istiyor dediğiniz gibi restart isteyen bir eylem olmamasına rağmen istiyor. Clientlarda Dns e kaydet seçeneği işaretli ayrıca  komut ortamından manuel olarakta register ediyorum bi sorun gözükmüyor eventlarda kayıt oldu diye gözüküyor ama DNS te DC hariç hiçbir pcnin kaydı yok. Clientlar nslookupa cevap veriyor, Directory Servise ile DNS arasında sıkıntımı var diye Nltest ile kontrol ettim başarılı diyor, yine Nltest ile Query çekiyorum domaine başarılı diyor, IP ile ilgili sıkıntıyı çözemedim onu çözsem diğerleride gelecek ama :s virüs taramasından da geçirdim bişey gözükmedi

Gönderildi : 28/10/2009 23:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

sorunu çok açık ki virüs .. temizlemediğin sürece sonuca ulaşamazsın .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/10/2009 23:58

(@KasimERKAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tekrar iyi günler,

Belirttiğim sorunu sonunda çözdüm.  Hakan hocam virüs var demiştiniz Symantec ile Kaspersky ile bitdefender ile defalarca tarattım ama bir sonuç alamadım, Microsoftun Live one care ile tarattım bişey çıkmadı, daha sonra sorunu registry ile çözmeye karar verdim ki sorunu orda buldum, her nasılsa bilmiyorum Registryde TCP ayarlarında bazılarına girişime izin vermedi Access Deny verdi, yani ACL ler değişmiş Normal TCP/IP Registry de girilen IP ayarlarının kaydı interface altında olması gerekir ama hiçbişey yoktu sadece boş bir Dword vardı, bende safe mode ta açıp Registryde tek tek permisionlara administrators, system, authenticated users ve network configuration operators u ekledim ve full yetki verdim. restart edip ip değiştirince sorun düzeldi, tabii sorunun bu olduğunu anlayınca System State yedeklerinden registry i geriye döndüm hiçbi sorunum kalmadı şuan için. 

Microsoftta da şöyle bi makale buldum bununlada sorun çözülüyormuş, :=) aynı sorunla karşılaşan olursa bu şekilde çözülüyor

http://support.microsoft.com/kb/941915  

Yardımınız için teşekkürler Hakan hocam,

iyi günler.

Gönderildi : 01/11/2009 00:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geçmiş olsun , geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

not ; kayıt defteri üzerindeki bu değişiklik zaten virüs kaynaklı olup virüsü temizlemek maalesef bu vb etkilerini geri almıyor.

Gönderildi : 01/11/2009 02:44

(@AtomKarinca)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Merhaba,

Siz bu registry düzeltmelerini sadece DNS rolü yüklü sunucuda mı yaptınız, yoksa tüm etkilenen clientlarda mı? Eğer clientlarda ise bir sürü client var, çok zor olacak. Bir kolayı var mıdır bu işin?

Gönderildi : 03/12/2009 13:57

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

hangi antivirüs yazılımıyla taratmamızı önerirsiniz eset ve avira tarattım fakat hiç bir değişiklik olmadı...

teşekkürler...

Gönderildi : 29/03/2012 15:15

(@DenizVerman)
Noble Member

arkadaşlar bilgisayar bir türlü ip almıyor ne otomatik ne elle değişiklik yaptığımda bilgisayarı yeniden başlat ekranı geliyorr. çözemedim bir türlü yardımınızı bekliyorum..

Gönderildi : 29/03/2012 19:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

arkadaşlar bilgisayar bir türlü ip almıyor ne otomatik ne elle değişiklik yaptığımda bilgisayarı yeniden başlat ekranı geliyorr. çözemedim bir türlü yardımınızı bekliyorum..

Bu tipik bir virüs sorunu gibi, normalde ip değiştirmek restart istemez.

Gönderildi : 29/03/2012 20:04

(@DenizVerman)
Noble Member

hakan hocam peki cmd komut satırında ipconfig çalıştırdığımda iç hata oluştu : istek desteklenmiyor.ek bilgi ana bilgisayar adı sorgulanamıyor.

ping 127.0.0.1 yaptığımda ise IP surucuye ulaşılamıyor. Hata kodu 2 yazıyor.

bunlarda kesinlikle virüs kaynaklımıdır...

Gönderildi : 29/03/2012 20:16

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Ben sunu merak ettim network connections altinda ethernet kartini gorebiliyormusunuz ?

Gönderildi : 29/03/2012 20:57

(@DenizVerman)
Noble Member

malwarebytes ile tarattım 1-2 bişey buldu temizledim. daha sonra avira rescue cd ile boot edip tarattım fakat değişiklik yok,

evet ağ bağlantılarım altında net work kartını görebiliyorsunuz yerel ağ bağlantısı aktif fakat ne manuel ne ne otomatik ip almıyor,

tcpip çalışmıyor...

Gönderildi : 29/03/2012 21:49

(@DenizVerman)
Noble Member

format'dan başka önerisi olan varmı acaba...

Gönderildi : 30/03/2012 01:43

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Sunu bir denermisin ?

a.     
A static IP address is set, but the NIC shows “Obtain an IP address automatically.”

b.     
Running
IPConfig
/All shows the static IP address.

c.     
The Registry shows the static configuration under
HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\{GUID}

What to do:  

a.     
Remove the bad configuration from the Registry.

How to do it: 

a.     
Start
à Run
à
RegEdit

b.     
Navigate to:
HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Network

c.     
Delete the
Config key

d.     
Click
Yes to delete the key.

e.     
Open Network Connections

f.      
Right-Click Local Area Connection

g.     
Select Properties

h.     
Click
OK

Note:    This process rewrites the Config key without requiring a reboot.

Gönderildi : 31/03/2012 18:32

(@DenizVerman)
Noble Member

teşekkür ederim Evren bey malesef formatla çözdük problemimizi...

Gönderildi : 02/04/2012 01:04

Paylaş: