Blog

FortiOS 7.0 Yenilikleri

Geniş ve yerel alan ağlarından buluta, veri merkezine ve hatta eve kadar uzanan ağ uçlarının çok büyük ölçekte genişlemesiyle, siber güvenlik tehditlerine yönelik saldırı yüzeyi de genişledi. Bu büyüyen zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için Fortinet, FortiOS amiral gemisi işletim sisteminin 7.0 sürümünü duyurdu.

Her Yerde Yüksek Performanslı Tutarlı Güvenlik

Artık, hibrit donanım, yazılım ve X-as-Service altyapılarınız için tutarlı, context-aware güvenlik politikası ve merkezi yönetimle dijital inovasyon yolculuğunuzu güvence altına alabilirsiniz.

Fortinet Security Fabric, tüm saldırı yüzeyinde tutarlı ve esnek güvenlik sağlamak için FortiOS tarafından desteklenen, endüstrinin en yüksek performanslı siber güvenlik platformudur.

Fortinet; Ağ güvenliği ve SD-WAN, anahtarlama ve kablosuz erişim, ağ erişim kontrolü, kimlik doğrulama, uç nokta, public ve private bulut güvenliği gibi alanlarda en geniş ürün portföyüyle diğer tüm üreticilerden (fiziksel, sanal, bulut ve hizmet olarak) daha fazla tüketim modeline sahiptir. Bu sayede, hepsi ortak bir işletim sistemi üzerine inşa edilmiş olan, birbirleriyle entegre çalışıp otomatik aksiyon aldırabilen bulut güvenliği, uç nokta güvenliği ve yapay zeka odaklı gelişmiş tehdit koruma çözümleri sunabilen Fortinet, BT altyapılarını güvence altına almak ve basitleştirmek için her büyüklükteki kuruluşa güç vermektedir.

Fortinet Security Fabric’in merkezinde, genişletilmiş dijital saldırı yüzeyini kapsayacak şekilde tasarlanmış yeni FortiOS 7.0 işletim sistemi bulunuyor. FortiOS 7.0 ile daha da güçlenen Fortinet Security Fabric mimarisi; ağınızda, uç noktalarda ve bulutta, yani altyapınızın tamamında sizi tehditlerin önünde güvende tutmanızı sağlıyor.

Fortinet’in pazarlama müdürü ve ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı John Maddison: “Bu büyük bir haber çünkü FortiOS’un ister WAN, ister bulut, ister veri merkezi olsun, ağın herhangi bir ucunda oturmasına izin veriyor,” dedi. “Bu sürümde SASE ile onu bulut kenarına genişlettik. Müşterilerimize saldırı yüzeyini uç noktadan buluta kadar gerçekten koruma yeteneği sunuyor. Güvenlik, yalnızca bir uç nokta platformu olamaz, yalnızca bir ağ güvenliği platformu veya yalnızca bir bulut platformu olamaz, çünkü genel dijital deneyimin yalnızca bir bölümünü görür, savunur ve koruyor olursunuz. 5G gibi yeni ağlar dahil olmak üzere tüm ağınızda, uygulamalarda ve bulutta tüm cihazlarınızda ve kullanıcılarınızda çalışabilen bir platform sağlayabilmek çok önemli. Bu platformu FortiOS işletim sistemimizde oluşturuyoruz.”

Hibrit Kullanıcıyı Etkinleştirmenin ve Güvenliğini Sağlamanın Daha Fazla Yolu

Fortinet Secure Access Service Edge (FortiSASE)

Hibrit iş güçleri için tutarlı ve güvenilir güvenlik sağlayamama, kuruluşları gerçek bir “her yerde çalışma” stratejisi uygulamaktan alıkoyuyor. FortiOS 7.0 ile FortiSASE, mevcut teknolojiler ve sistemlerle bir X-as-Service teslimat modelini sorunsuz bir şekilde düzenler.

Ağınızın her ucunda tutarlı ve uyarlanabilir bir güvenlik duruşu sağlar. FortiSASE, bulut tabanlı tüketim (Hizmet olarak Güvenlik) aracılığıyla pazar lideri olarak kanıtlanmış kurumsal düzeyde güvenlik sunar. Bu, FortiGuard Güvenlik Hizmetleri, Fabric Yönetim Merkezi ve iş ortağı çözümlerini içeren Fortinet açık ekosistemi ile yerel entegrasyon yoluyla operasyonlarda minimum kesinti ile güvenlik açıklarını ortadan kaldırır.

Fortinet Zero Trust Network Access (ZTNA)

FortiOS 7.0’daki yeni güncellemelerle, FortiClient kullanan her FortiGate kullanıcısı artık VPN’den daha iyi bir uzaktan erişim çözümü için kutudan çıktığı anda ZTNA yeteneklerini kullanabilir.

Ayrıca ZTNA, uygulama güvenliği de sağlar. Kullanıcılar ağda olsun veya olmasın, aynı uyarlanabilir uygulama erişim politikası kullanılarak yönetim basitleştirilmiştir. Fortinet ZTNA, uzaktaki çalışanlar ve uygulamalar için sürekli doğrulama ve sınırlı erişimle sıfır güven ilkelerini sağlar. İş açısından kritik uygulamaları internetten gizlerken, her uygulama oturumu için kullanıcıyı ve cihazı doğrulayarak saldırı yüzeyini azaltır.

FortiGuard Video Filtreleme ve IoT Gerçek Zamanlı Sorgu

Dijital yenilikler, yeni içerik tüketim kalıpları sunar, saldırı yüzeyini genişletir ve saldırı döngüleri daha da karmaşıktır.

FortiOS 7.0, zaten zengin olan Fortinet web güvenliği çözümünü sektörde bir ilk olan video filtrelemeyle geliştiriyor. Bu özellik, iş ve her yerden öğrenmeye dayalı yoğun video içerikleri için daha da ayrıntılı koruma sağlıyor. Ayrıca, cihaz yayılmasından kaynaklanan riskleri daha iyi değerlendirmek ve ele almak için IoT cihazları için gerçek zamanlı sorgu içerecek şekilde cihaz güvenliği sunuluyor.

Yeni Kendi Kendini İyileştiren SD-WAN Yetenekleri

Fortinet’in önde gelen Güvenli SD-WAN çözümü, uygulama deneyimini daha esnek hale getirmek için artık uyarlanabilir WAN iyileştirmeleri aracılığıyla kendi kendini iyileştirme yetenekleri içeriyor. Fortinet ayrıca, her yerden çalışan kullanıcıları desteklemek için daha iyi bir kullanıcı deneyimi için SaaS ve çoklu bulut uygulamaları için pasif uygulama izleme özelliğini de genişletti.

LTE Edge 5G ile Genişliyor

Fortinet, kablosuz ağ performansını iyileştiren ve dayanıklılığı artıran 5G ve LTE’deki yeniliklerle ağ bağlantısını ve güvenliği WAN Edge’in ötesine taşıyor. Bu sayede, çeşitli Kablosuz WAN ve LTE teklifleriyle kuruluşlar, her yerde güvenli, ölçeklenebilir ve yüksek düzeyde kullanılabilir ağ bağlantısı elde edebiliyor.

Uyarlanabilir Bulut Güvenliği

Fortinet, çoklu bulut dağıtımlarında Optimize Edilmiş Performans ve Güvenlik sunuyor. Günümüzde kuruluşlar, çoklu bulut ortamlarında uygulama erişimini ve genel performansı yönetmek ve optimize etmek için mücadele ediyor. FortiOS 7.0’ın piyasaya sürülmesiyle, Fortinet’in uyarlanabilir bulut güvenliği teklifleri artık kaynakların pratik kullanımı için otomatik ölçeklendirme, dinamik yük dengeleme ve uygulama kullanıcı deneyimi görünürlüğü ile hibrit bulutlar için merkezi yönetim sağlıyor.

İyileştirilmiş NOC ve SOC Operasyonel Verimliliği

FortiOS 7.0, bir kuruluşun güvenlik süreçlerini tam olarak düzenlemek için FortiSOAR ve FortiManager / FortiAnalyzer entegrasyonları da dahil olmak üzere, her boyuttan ağ güvenlik ekiplerine operasyonel verimliliği artırmak için daha fazla seçenek sunan yeni ve genişletilmiş yetenekler sunuyor. Yeni güncellemeler ayrıca SaaS yönetimini basitleştiriyor ve operasyonların karmaşıklığını, FortiCloud aracılığıyla tek bir yönetim deneyimine indirgeme becerisini güçlendiriyor. Fortinet, operasyonel ekiplerini güçlendirmek için sektör lideri güvenlik uzmanlarından yararlanmak isteyen kuruluşlar için artık SOC-as-a-Service ve NOC Best Practice Service’lerini de sunuyor.

Tek bir güvenlik odağına bağlı bir yaklaşımla bugünün tehdit ortamının karmaşıklığına ayak uydurmak imkansızdır. FortiOS 7.0’daki yenilikler Fortinet’in; cihazları, verileri ve uygulamaları korumak için geniş, entegre ve otomatikleştirilmiş bir yapıda çalışan ve tüm dijital saldırı yüzeyine genişleyen bir siber güvenlik platformu sağlama taahhüdünü ve vizyonunu daha da ileriye taşıyarak devam ettiriyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.