Blog

Fortigate E-Posta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ayarları

Merhabalar,

Bugün ki makalemde sizlere Fortigate Firewall kullanan arkadaşlarımızın Forticlient ile SSL VPN yapan kullanıcılarına ek bir güvenlik katmanı sağlamak için, E-Mail Two-Factor Authentication özelliğini aktif hale getirmeyi anlatmaya çalışacağım.

Hızlıca konfigürasyonu yapalım.

1- Fortigate Firewall E-Mail Ayarlarını yapılandırmak

5.6 ve 6.0 versiyonları için  System -> Advanced.
6.2 ve 6.4 versiyonu için Go to System -> Settings. yolunu takip ederek aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi SMTP Server Ayarlarını tamamlamanız gerekmektedir. Bunu yapmadığınız durumda E-Mail gönderimi yapılamamaktadır. Benim kullandığım E-Mail Sistemim Office 365 olduğu için gerekli bilgilerin girişini yapıyorum.

2- Fortigate Firewall SSL VPN User Ayarlarını yapılandırmak

Daha önceden oluşturmuş olduğum “erkanb” kullanıcısının detaylarını yapılandırmak için Fortigate cihazımın CLI komut satırını açıyoruz.

config user local
    edit {username}
        set two-factor email
       set email-to {user_email_address}
     next
end

3- SSL VPN ile Bağlantı Kurmayı Denemek

Hali Hazıda yapılandırılmış olan SSL VPN Client uygulamasında “Connect” diyorum.

Bağlantı kurmayı deniyor.

Bağlantı kurulumunu tamamlamadan önce bize E-Mail aracılığı ile 2FA kodunu gönderiyor veilgili alana giriş yapmamız gerekiyor.

E-Mail ile gelen 2FA kodunu girdikten sonra SSL VPN Bağlantısı başarı ile gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu makalemde sizlere Fortigate ile E-Posta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ayarlarının nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Umarım Faydalı olmuştur.

Erkan BÜYÜKBAYRAKTAROĞLU

Yenilikçi ve kendini geliştirmeyi seven, olaylara pozitif açıdan yaklaşmaya çalışan, sorumluluk almaktan kaçınmayan, insani değerlere önem veren bir yapıya sahibim. Yaklaşık olarak 10 yılı aşkın bilişim sektörünün içerisindeyim. Özellikle son 8 yıldır Sistem ve Ağ Yönetimi üzerine çalışmaktayım. Çalışma hayatım boyunca Teknik Destek ve Danışmanlık konusunda bir çok projelerim oldu. Projelerimi daha rahat gerçekleştirebilmem için ITCRAFT Bilgi Teknolojileri firmamı kurdum. Zaman buldukça bilgi sahibi olduğum konularda makaleler hazırlayarak Çözümpark ve Kişisel bloğumda yayınlamaktayım. İşimi hayatımın bir parçası olarak görüyorum ve boş vakit buldukça işim ile ilgili aktivitelere, seminerlere, online etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Kısacası işimi çok seviyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu