Blog

Fortigate E-Posta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ayarları

Merhabalar,

Bugün ki makalemde sizlere Fortigate Firewall kullanan arkadaşlarımızın Forticlient ile SSL VPN yapan kullanıcılarına ek bir güvenlik katmanı sağlamak için, E-Mail Two-Factor Authentication özelliğini aktif hale getirmeyi anlatmaya çalışacağım.

Hızlıca konfigürasyonu yapalım.

1- Fortigate Firewall E-Mail Ayarlarını yapılandırmak

5.6 ve 6.0 versiyonları için  System -> Advanced.
6.2 ve 6.4 versiyonu için Go to System -> Settings. yolunu takip ederek aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi SMTP Server Ayarlarını tamamlamanız gerekmektedir. Bunu yapmadığınız durumda E-Mail gönderimi yapılamamaktadır. Benim kullandığım E-Mail Sistemim Office 365 olduğu için gerekli bilgilerin girişini yapıyorum.

2- Fortigate Firewall SSL VPN User Ayarlarını yapılandırmak

Daha önceden oluşturmuş olduğum “erkanb” kullanıcısının detaylarını yapılandırmak için Fortigate cihazımın CLI komut satırını açıyoruz.

config user local
    edit {username}
        set two-factor email
       set email-to {user_email_address}
     next
end

3- SSL VPN ile Bağlantı Kurmayı Denemek

Hali Hazıda yapılandırılmış olan SSL VPN Client uygulamasında “Connect” diyorum.

Bağlantı kurmayı deniyor.

Bağlantı kurulumunu tamamlamadan önce bize E-Mail aracılığı ile 2FA kodunu gönderiyor veilgili alana giriş yapmamız gerekiyor.

E-Mail ile gelen 2FA kodunu girdikten sonra SSL VPN Bağlantısı başarı ile gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu makalemde sizlere Fortigate ile E-Posta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ayarlarının nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Umarım Faydalı olmuştur.

Erkan BÜYÜKBAYRAKTAROĞLU

Yaklaşık olarak 2012 yılından beri Bilişim sektöründeyim, Helpdesk olarak ilk iş tecrübemi yaşadım daha sonrasında Mercedes Benz – Gülsoy Otomotiv Sanayi ve Ticaret A. Ş. Bünyesinde IT Uzmanı olarak işe başladım ve IT Sorumlusu olarak devam etmekteyim. Sürekli olarak farklı bilgileri bulmaya ve öğrenmeye çalışan birisiyim. Hem sektörel hem de kişisel olarak kendimi geliştirmeyi hedefledim. Bu hedeflerim doğrultusunda Sektörel olarak kendimi geliştirmemde büyük rol oynayan Çözüm Park ailesinin bir parçasıyım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.