Haberler

Firefox ve Chrome’un “100” Versiyonları Bazı Siteleri Bozabilir

Hem Chrome hem de Firefox 100. versiyonlarına ulaşmak üzere. Bu olay bazı geliştiricilere bir takım sorunlar yaşatabilir. Tıpkı 2000 yılında yaşanılan Y2K sıkıntısı gibi, tarayıcıların “Kullanıcı Ajanları”na (User Agents) kodlanmış üç haneli versiyon numaraları, bir takım sitelerde sorunlara sebep olabilir.

Mozilla geçen yıl 100 versiyon numarasının bir soruna sebep olup olmayacağını anlamak için bir deneye girişmişti. Deneyin sonuçları bir blog girdisiyle paylaşıldı. Sonuçlara göre 100 versyion numarası, bir takım küçük siteleri ve bazı büyük olanları da etkilemekteydi. Etkilenen dikkate değer siteler arasında HBO Go, Bethesda ve Yahoo gibi isimler bulunmakta.

Versiyon numarasının yarattığı hata “Tarayıcı desteklenmemektedir” mesajlarıyla birlikte geliyor. Aynı zamanda site görüntüleme sıkıntıları, 403 hataları ve dahası da mevcut.

Neyseki iki tarayıcının geliştiriclerinin de bir planı bulunuyor. Eğer versiyonun yayınlanmasından sonra sıkıntısı çözülemeyen siteler olursa, iki tarayıcı da versiyon numaralarını 99’da dondurucak ya da problemi çözecek kodlar enjekte edilecek. İki tarayıcı da, site geliştiricilerinden sitelerini Firefox ve Chrome’un 100 versiyonuna karşı test etmelerini istedi. Bu versiyonlar Chrome için 29 martta, Firefox için ise 3 mayısta yayınlanacak.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.