Haberler

Fidye Yazılımı Yöneticisi Kurbanlara Fidye Ödemelerini İade Ediyor

Yakın zamanda operasyonun sona erdiğini duyurduktan sonra, Ziggy fidye yazılımının yöneticisi şimdi kurbanlardan aldıkları parayı da iade edeceklerini belirtiyor.

Yönetici bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce “iyi haberi” paylaştı, ancak ayrıntı vermemesi bunun planlı bir hareket olduğu anlamına gelmekte.

Önce faaliyet durdurma sonra da para iadesi

Ziggy fidye yazılımı Şubat ayı başlarında faaliyetine son verdi. Kısa bir duyuruda, operasyonun yöneticisi yaptıkları için “üzüldüklerini” ve “tüm şifre çözme anahtarlarını yayınlamaya karar verdiklerini” söyledi.

Ertesi gün, 7 Şubat’ta kurbanların dosyalarının kilidini açmak için kullanabilecekleri 922 şifre çözme anahtarına sahip bir SQL dosyası sundular.

Yönetici ayrıca, çalışması için internet bağlantısına ihtiyaç duymayan bir şifre çözücünün kaynak kodunun yanı sıra işlemi kolaylaştırmak için bir şifre çözme aracı da sundu.

19 Mart’ta Ziggy fidye yazılımı yöneticisi, fidyeyi ödeyen kurbanlara da paralarını iade etmek istediklerini söyledi. Bugün, bir haftalık sessizliğin ardından yönetici, ödemeleri geri almaya hazır olduklarını belirtti.

Mağdurlar, bitcoin cinsinden ödemelerinin kanıtını gösteren belge ve bilgisayar kimliği ile belirli bir e-posta adresinden ([email protected]) yöneticiyle iletişime geçmeli. Para yaklaşık iki hafta içinde kurbanın hesabına geri ödenmekte.

fidye yazılım

Fidye parasını iade ederek kâr etmek?

Fidye yazılımı kurbanları, bir ödeme için pazarlık yapmak için siber suçlularla nasıl iletişime geçeceklerine dair talimatların bulunduğu bir fidye notu alır. Tipik olarak, ödeme fiat cinsinden müzakere edilir ancak Bitcoin ile ödenir.

Bitcoin fiyatı son üç aydır yükselen bir yolda ve haberin yayınlandığı gün itibari ile fiyatı 55.000 dolar civarında.

Ziggy fidye yazılımı şifre çözme anahtarlarının halka açıldığı gün Bitcoin fiyatı 39.000 dolar civarındaydı. Yöneticinin parayı iade edeceğini açıklamasından beş gün önce, Bitcoin 61.000 $ ‘ın üzerine çıktı. Fiyat farkı göz önüne alındığında, yönetici mevcut Bitcoin fiyatından kâr ediyor.

Ziggy fidye yazılımı yöneticisi, teknoloji basınına bir “üçüncü dünya ülkesinde” yaşadıklarını ve faaliyetlerinin başlıca motivasyon kaynağının mali olduğunu söyledi.

Emotet ve Netwalker fidye yazılımı gibi çok daha büyük işlemlerin kesintiye uğraması göz önüne alındığında, yöneticinin son eylemleri suçluluk duygusu ve kolluk kuvvetlerinin onları ele geçirebileceği endişesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Aşılar ve Sahte Aşı Kartları Dark Web’de Satışa Çıktı
Apple Yapay Zeka Yatırımında Zirveyi Koruyor
Bir Siber Saldırı Kurbanı Daha: Yemeksepeti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu