Haberler

Fidye Yazılım Saldırısına Uğrayan JBS 11 Milyon Dolar Fidye Ödedi

Dünyanın en büyük et işleme şirketi olan JBS, büyük bir siber saldırıya son vermek için fidye olarak 11 milyon dolar ödedi.

Dünyanın en büyük et tedarik firması olan JBS geçen hafta büyük bir fidye yazılım saldırısına uğradı ve bu saldırı dolayısıyla da Avustralya, Kanada ve ABD’deki bazı operasyonlarını geçici olarak durdurmak zorunda kaldı.

Ödemenin, fabrikalar tekrar çalışır hale geldikten sonra Bitcoin kullanılarak yapıldığı bildirildi.

JBS, müşterileri korumak için ödeme yapılması gerektiğini ileri sürüyor.

Bir fidye yazılımı saldırısında, bilgisayar korsanları bir ağa girer ve kripto para biriminde bir fidye ödenmediği takdirde dosyaları erişilemez hale getirmek veya silmekle tehdit eder.

JBS CEO’su Andre Nogueira söz konusu fidye ödemesi için, “Bu, şirketimiz ve kişisel olarak benim için verilmesi çok zor bir karardı” dedi.

Şirket, tesislerinin “büyük çoğunluğu” çalışır durumda kalmasına rağmen, saldırının karmaşıklığı nedeniyle parayı ödemek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

Şirket, ABD’deki tüm tesislerinde bir gün boyunca sığır kesimini durdurmak zorunda kaldı.

Bu aksama, gıda arz süreçlerini tehdit etti ve tüketiciler için daha yüksek fiyatların ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan bir başka açıklama da ise saldırının arkasında “muhtemelen Rusya merkezli” bir suç örgütünün olduğu belirtiliyor.

Benzer bir saldırı, yakıt dağıtımının etkilenmesine sebep oldu

Geçen ay, Colonial Pipeline’ı hedef alan bir fidye yazılım saldırısı sebebiyle ABD’nin güney doğusundaki yakıt dağıtımında birkaç gün boyunca önemli sorunlar yaşandı.

Müfettişler, bu saldırının Rusya ile bağları olan bir grup tarafından gerçekleştirildiği açıklamıştı.

Colonial Pipeline, saldırıyı gerçekleştiren siber suç çetesine 4,4 milyon dolar fidye ödediğini doğruladı.

Brezilya merkezli bir şirket olan JBS, sistemlerine yapılan saldırıda “ön araştırmalarının sonucunda, hiçbir şirket, müşteri veya çalışan verisinin güvenliğinin ihlal edilmediğini tespit ettiklerini” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın önümüzdeki hafta Cenevre’de Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşmesi beklenmekte.

Başkan Biden, Rusya’ya “zararlı faaliyetlerde” bulunduğu takdirde “sağlam ve anlamlı” sonuçlarla karşı karşıya kalacağı konusunda yaptığı bir uyarının ardından ilk resmi yurtdışı gezisine çıktı.

Kaynak: bbc.om

Diğer Haberler

Microsoft 7 Adet Zero-Day Zafiyeti İçin Güncelleme Yayınladı
El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Eden İlk Ülke Oldu
Google, ABD,Brezilya ve Arjantin Arasına Fiber Hat Döşüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.