Haberler

iOS 4, Bir Uygulama ile Yeniden Hayat Buldu

10 yıl önce kullanımda olan bir işletim sisteminin bir uygulama ile dönüşü bir çok kullanıcıya nostaljik anlar yaşatacak

Yaklaşık 10 yıl önce Apple, “iPhone OS” adlandırma kalıbını bırakarak iOS 4 ‘ü duyurdu ve bu versiyon tam bir efsane haline geldi . Son günlerde 14. versiyonu kullanımda olan iOS işletim sisteminin atası, 18 yaşındaki bir geliştirici tarafından indirilebilir bir uygulama olarak yeniden yaratıldı. iOS 4 ‘ü hiç kullanma şansınız olmadıysa veya iPhone 3G modelini özlüyorsanız, OldOS adı ile ortaya çıkan uygulama ile on yıl önceki bir iPhone kullanma deneyimini neredeyse kusursuz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Mesajlar ve YouTube ise OldOS üzerinde aslına uygun çalışmayan nadir uygulamalardan oldu. O günlerde Apple, YouTube’u doğrudan işletim sistemine dahil ederdi, bu da yayınlanan yeni uygulamaya YouTube’u eklemeyi zorlaştırmakta. Buna ek olarak, OldOS’un arkasındaki geliştirici, “YouTube ile ilgili bazı önemli sorunlar olduğunu” Mesajlar uygulamasını da düzeltmeye çalıştıklarını açıkladı.

Diğer özellikler ise çoğunlukla kusursuza yakın çalışıyor. Hatta Safari’nin eski kullanıcı arayüzü ile web’e gezintiye çıkabilirsiniz. App Store da ise birçok uygulama eski arayüz üzerinden indirilebiliyorken, bazılarının indirilmesi için modern arayüzün kullanılması gerekiyor.

Bu tür nostaljik uygulamalar daha önce de iPhone’larda kullanıma sunulmuştu. iPhone’u iPod’a dönüştüren Rewound isimli bir uygulama, Aralık 2019’da App Store’da piyasaya sürüldü. Ancak Apple, mağaza ihlallerini gerekçe göstererek uygulamayı birkaç gün sonra hızla geri çekti.

Bu en yeni OldOS uygulaması ise, genellikle uygulamaların beta sürümlerini dağıtmak için kullanılan Apple’ın TestFlight hizmeti üzerinden sunuluyor. Bu yüzden Apple bu uygulamayı da benzer nedenler ile kullanımdan kaldırabilir, o yüzden iOS 4 kullanma tecrübesini yaşamak istiyorsanız hızlı davranmanızda fayda var. Geliştirici Zane ayrıca tüm projenin kaynak kodunu GitHub’da yayınladı, bu sayede OldOs’i incelemek, geliştirmek istiyorsanız uygulamanın kodlarına uzun bir süre daha erişebiliyor olacaksınız.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Fidye Yazılım Saldırısına Uğrayan JBS 11 Milyon Dolar Fidye Ödedi
Microsoft 7 Adet Zero-Day Zafiyeti İçin Güncelleme Yayınladı
El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Eden İlk Ülke Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.