Haberler

Google, ABD,Brezilya ve Arjantin Arasına Fiber Hat Döşüyor

Google yaptığı açıklamada Firmina olarak adlandırılan fiber optik hattının, 2023’te Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Uruguay ve Arjantin arasında faaliyete geçeceğini söyledi.

Google, kablonun beklenen veri kapasitesini paylaşmadı, ancak binlerce mil boyunca 12 çift fiber optik hat üzerinde veri taşıyacak. Karşılaştırma için, 16 çiftli Grace Hopper kablosu, ABD’yi İngiltere ve İspanya’ya bağlayan 16 fiber çifti ile saniyede 250 terabit kapasiteye sahip durumda.

Google’ın küresel ağdan sorumlu başkan yardımcısı Bikash Koley, “İnternet altyapısı bulutta değil, okyanusun altında” dedi. Firmina, Google’ın inşa ettiği veya yatırım yaptığı 16. denizaltı kablosu. “İnternet her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyor. Bu trenin devam etmesini bekliyorum” diyerek sözlerine devam etti.

Gmail ve YouTube gibi tüketici hizmetlerine ve Google Cloud gibi iş altyapısına uyum sağlamak için kapasiteyi arttırmak önemlidir. Google, uluslararası verilerin yaklaşık %98’inin okyanusların ve denizlerin dibinden gittiğini aynı zamanda koronavirüs pandemisi yüzünden Google Meet video konferansının 25 kat arttığını söyledi.

Kablo üreticisi SubCom ile anlaşan Google, Firmina fiber optik alt yapısının 2022’de Atlantik Okyanusu’nun dibinden çekileceğini ve 2023’te faaliyete başlıyacağını açıklandı. SubCom yaptığı açıklamada, kabloyu bu yıl Newington, New Hampshire’daki tesisinde üreteceğini ve kablonun 2022 yazında hazır olacağını söyledi.

Denizaltı kablolarının sinyal gücünü yaklaşık her 100 kilometrede (62 mil) artırması gerekir ve kablonun içindeki güç hatları gücü sağlar. Firmina’nın özelliği, kablonun her iki ucundan da güç sağlanabilmesi ve her zaman her iki uçtan gelen güce dayanan daha yaygın tasarımlara göre daha güvenilir olmasıdır” dendi.

Kablonun adı ise 1859 tarihli Úrsula adlı romanında Afro-Brezilyalı kölelerin yaşamları hakkında yazılar yazan yazar Maria Firmina dos Reis’ten gelmekte olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.