Haberler

Google Fuchsia OS Nest Hub aracılığıyla kullanıma açılıyor

Google Fuchsia OS, uzun süredir gündemde olan bir işletim sistemi. Bu işletim sistemi bugün Nest Hub hamlesiyle gündemde.

Hem mobil hem de masaüstü için evrensel tasarlandığı bilinen Google Fuchsia OS, biliyorsunuz zaman zaman ses getiriyor.

Şimdilik değil ancak uzun vadede Android’in yerini alacağı söylenen sürümün,  ilk aşamada telefonlar yerine akıllı hoparlör gibi IoT temelli ürünlerde kendisine yer bulması bekleniyordu.

İşte bu durum aynen beklendiği gibi oldu. Google bugün sürpriz bir adım atarak Fuchsia OS işletim sistemini ilk jenerasyon Nest Hub için yayımladı.

Ekrana sahip akıllı hoparlör diyebileceğimiz Nest Hub için gelen güncelleme ile Cast OS’un yerini alan yeni işletim sistemi, ilginç olarak görünüşte bir fark taşımıyor. Deneyenlere göre arayüz konusunda herhangi bir fark bulunmuyor.

Herhangi bir yenilik de getirmeyen işletim sistemi, daha çok bir test ve gerçek kullanım özelinde atılmış bir adımın merkezinde yer alıyor. Sürüm hakkında daha ayrıntılı detayların yakında çıkması bekleniyor.

Google Fuchsia OS konusunda Samsung da adım atabilir

Kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla merak uyandıran yeni işletim sisteminin geliştirme sürecine Samsung da destek olmaya başladı. Firmanın buradaki katkısı tam olarak F2FS (Flash-Friendly File System) oldu.

Söylendiği kadarıyla F2FS bir dosya yönetim sistemi ve direkt olarak Samsung tarafından geliştiriliyor. F2FS’in süreçte EXT4’ün yerini aldığı ve Samsung’u bunu ilk olarak Galaxy Note 10 ile kullanmaya başladığı belirtiliyor.

Samsung’un Google Fuchsia OS desteği elbette akla tek bir soru getiriyor. İleride Samsung’dan Fuchsia OS’lu telefon ya da tabletler görecek miyiz? Bunun cevabı sağlam kaynaklarca evet.

Samsung ve Google çok uzun zamandır Android odağında da beraber çalışıyor. Bu açıdan Samsung’un kesinlikle Fuchsia OS’u es geçmesi beklenmiyor.

Kaynak: log.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.