Haberler

IDC Finans Zirvesi ve Finans Teknoloji Ödül Töreni 3 Haziran Perşembe Günü Gerçekleşti

Finans Sektörünün önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri, “En Hızlı Uyum Sağlayanın Geleceği: Finansal Kurumlar 2021’in Ötesinde Nasıl Yenilenecek, Nasıl Yapılanacak ve Yatırımlar Nasıl Şekillenecek?” temalı IDC Türkiye Finans Zirvesinde buluştu.

13 yıldır İstanbul ve Ankara’daki en büyük ve en kapsamlı sektörel buluşmaları gerçekleştiren International Data Corporation (IDC) Türkiye, 3 Haziran 2021 tarihinde dijital ortamda düzenlenen IDC Türkiye Finans Zirvesinde bir araya geldi. Sektörde yaşanan en güncel gelişmelerin ele alındığı etkinlikte, 100’den fazla üst düzey deneyimli konuşmacı Türkiye’nin finans, sigorta, borsa ve yatırım kuruluşlarının üst düzey Bilgi Teknolojileri ve iş birimleri yöneticileri bir araya gelerek finans sektörünün geleceğine dair öngörüler ve yeni stratejilerini paylaştılar.

IDC Finansal Hizmetler ve FinTech Genel Müdürü Cyrus Daruwala ve Türkiye İş Bankası CEO’su Sn. Hakan Aranın açılış konuşmaları ile başlayan zirvede, Finans Sektöründe Dijital Dönüşüm, Bilgi Güvenliği ve Regülasyonlar, Çoklu Kanallar, Açık Veri ve API, Müşteri Deneyimi, Yapay Zeka ve Robot Uygulamalar, Veri Yönetişimi, Nesnelerin İnterneti vb. konulara yer verilecek. Sektörün lider teknoloji ürün ve hizmet sağlayıcıların sunumlarıyla son kullanıcı başarı hikayeleri yer aldı.

Etkinlik ile ilgili konuşan IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları’na göre, “Finans sektörü de diğer sektörüler gibi, kısa sürede dramatik bir şekilde değişen dünyanın yeni gerçekleri ile karşı karşıya. Yeni dijital dünyamız, gelecekteki krizlerle başa çıkmak için yeni bir teknoloji destekli yaklaşımı yani dijital esnekliği gerektiriyor. COVID-19 krizinin gösterdiği gibi, iş ortamındaki beklenmedik değişikliklere hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verme yeteneği, bir kurumun kısa vadeli başarısı için kritik öneme sahip. Gelecekteki iş kesintilerine hazırlanmak için, kurumların sadece yanıt vermek yerine hızla uyum sağlamalarını sağlayacak ve yeni iş modelleri oluşturacak planlara ihtiyacı var. Dijital yeteneklere yapılan yatırımlar, bir kurumun sadece mevcut krize uyum sağlamasına değil, aynı zamanda değişen koşullardan yararlanmasına da olanak tanıyor.”

Türkiye İş Bankası CEO’su Hakan Aran konuşmasında, “Tüketime dayalı cari açığı artıran büyüme modelimizi üretime dayalı, tasarruflarımızı artıran bir modele dönüştürmek zorundayız. Bazı kurumlar geleceği öngörmeye çalışır, bazı kurumların öngörüsü ise geleceği oluşturur. Bu nedenle ne düşündüğümüz, ne yaptığımız, kaynakları hangi önceliklere göre nereye tahsis ettiğimiz önemlidir. Dönem konuşma, konuşarak fikir verme dönemi değil, eyleme geçme, yaptıklarımızla ilham verme dönemidir” şeklinde yorum yaptı.


Denizbank COO’su Dilek Duman
, “Pandemi ile değişen dünyamızda dijitalleşme birkaç kat daha hız kazandı. Yeni normalde dijitalleşmenin etkisiyle sadece evden veya sadece ofisten çalışma değil ortam bağımsız hibrit çalışma modelleri kalıcı olacak. Dijitalleşme “insanı” daha ön plana çıkardı; en büyük değeri yaratan insan ve onun ihtiyaçları, talepleri için daha neler yapılabilir konusu her zamankinden fazla önceliğimiz olacağını” kaydetti.

Türkiye Finans Katılım Bankası COO’su A.Fahri Öbek, “Önümüzdeki dönemde hibrit çalışma modellerinin yaygınlaşacağını, zaman ve mekandan bağımsız ve ofiste geçirilen süreye değil üretilen çıktılara ve  yaratılan değere odaklanan esnek çalışma modellerinin daha tercih edilir duruma geleceğini” kaydetti.

Türkiye Finans Katılım Bankası CIO’su Mustafa Bezeklioğlu, konuşmasındaSon dönemde büyük ivme kazanan dijitalleşmenin bir sonucu olarak, bankaların alternatif dağıtım kanalları ana kanal haline geldi. Islak imza ve kurye olmadan uzaktan müşteri edinimi ile açık bankacılık konusundaki gelişmeler bizim de Türkiye Finans olarak güçlü bir şekilde vurgu yaptığımız “Yeri Zamanı Olmayan Bankacılık” uygulamalarının önünü açtı. Sektörde yepyeni bir dönemi başlatan bu süreç bizi “Görünmez Bankacılık” olarak tanımlanan geleceğin bankacılık vizyonuna götüreceğini” iletti.

“En Hızlı Uyum Sağlayanın Geleceği: Finansal Kurumlar 2021’in Ötesinde Nasıl Yenilenecek, Yeniden Yapılanacak ve Yatırımlar Nasıl Şekillenecek?” teması altında gerçekleşen IDC Finans Zirvesinde sektörün liderleri, dijital ekonominin finans sektöründe yarattığı etkileri masaya yatırırken, veriye dayalı iş modellerini değerlendirip, yapay zeka ile büyük veri ve analitik teknolojilerinden en verimli şekilde faydalanmak için gerekenleri paylaşacak, Finans sektörü yöneticilerinin deneyim paylaşımlarıyla, IDC Finans Zirvesi Türkiye finans takviminin en büyük ve en etkili etkinliklerinden biri olarak gerçekleşti.

IDC Türkiye Finans Teknoloji Ödülleri için 27 kurumdan 88 proje yarıştı. 12 kategoride verilen proje ödülleri Zirve kapsamında canlı olarak gerçekleşen IDC Finans Teknoloji ödül töreninde sahiplerini buldu.

Finans sektörünün üst düzey yöneticileri ve akademisyenlerden oluşan 17 kişilik jüri oylarıyla belirlenen, 2021 yılının ödül alan projeleri:

2021 Yılın En Büyük Veri ve Analitik Projesi: Akbank – Şüpheli İşlem Tespitinde Yapay Zeka Kullanımı

2021 Yılın En İyi Kurumsal Bankacılık Projesi: Garanti BBVA – Ticari Kredi Süreçleri için Yeni Nesil Platform

2021 Yılın En İyi Müşteri Deneyimi Projesi: Aksigorta – Tadım Otomatik Depo Projesi

2021 Yılın En İyi Veri Altyapı Projesi: Aksigorta – Yapay Zeka İle Müşteri Odaklı Fiyatlama

2021 Yılın En İyi Dijital Kanallar Projesi: Architecht Bilişim Sistemleri – E-Para ve Ödeme Kuruluşları için Bulut Tabanlı Teknolojik Alt Yapı

2021 Yılın En İyi Kurumsal Dönüşüm Projesi: Allianz Türkiye – Enterprise Transformation

2021 Yılın En İyi Finansal Tabana Yayılma Projesi: Aköde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri – TOSLA

2021 Yılın En İyi Finansal Kurum ve Ticari İşletme İş Ortakları Projesi: Multinet Up – İstanbulkart’la Multinet Rotası Projesi

2021 Yılın En İyi Yönetim, Risk & Uyum Projesi: ING – Kara Para Aklama ile Mücadelede Yeni Çağ 2021 Yılın En İyi Çoklu Kanal Çözümleri Projesi: Kuveyt Türk Katılım Bankası – XTM’ de İşaret Dili Projesi

2021 Yılın En İyi Güvenlik ve Hile/Suistimal Yönetimi Projesi: Aksigorta – Motor Dışı Sigortalar Hasar Suistimal Önleme ve Yakalama Projesi

2021 Yılın En İyi Teknoloji Servis Sunumu Projesi: Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi – Bulut Altyapı Dönüşüm Programı
2021 Yılın Finansal Hizmetler Banka Kategori Ödülü: İlker Altıntaş, COO & CIO, Akbank
2021 Yılın Finansal Hizmetler Sigorta Kategori Ödülü: Metin Demirel, CIO, Aksigorta
2021 Yılın Finansal Hizmetler Ödeme Sistemleri Kategori Ödülü: Sitare Sezgin, Genel Müdür, Aköde

IDC Hakkında:

International Data Corporation (IDC), bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici teknolojileri pazarları için pazar istihbaratı, danışmanlık hizmetleri ve etkinlikler alanında küresel bir lider hizmet sağlayıcıdır. Dünya çapında 1.100’den fazla analistiyle birlikte IDC 110’dan fazla ülkede teknoloji ve sektör fırsatları ve trendleri hakkında küresel, bölgesel ve yerel uzmanlık sunmaktadır. IDC’nin analizleri ve incelemeleri, BT profesyonellerinin, iş yöneticilerinin ve yatırım topluluklarının kanıta dayalı teknoloji kararları alabilmelerini ve kilit iş hedeflerine ulaşabilmelerini sağlamaktadır. 1964’te kurulan IDC, dünyanın teknoloji medyası, araştırması ve etkinlileri şirketi olan IDG’nin bağlı şirketidir. IDC hakkında daha fazla bilgi için www.idc.com adresini ziyaret ediniz. IDC’yi @IDC ismiyle Twitter’de takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.