Haberler

Facebook Adını “META” Olarak Değiştirdi

Facebook Perşembe günü şirket adını Meta olarak değiştirdiğini duyurdu. İşte adresi “https://about.facebook.com/meta

Facebook Connect artırılmış ve sanal gerçeklik konferansında duyurulan isim değişikliğinde konuşan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Bugün bir sosyal medya şirketi olarak görülüyoruz, ancak DNA’mızda insanları birbirine bağlamak için teknoloji geliştiren bir şirketiz ve metaverse, tıpkı başladığımız zamanki sosyal ağların sonraki sınır” dedi. 

Şirket ,isim değişikliği duyurusunda 1 Aralık’tan itibaren FB’den MVRS’ye hisse senedi kodunu da değiştireceğini söyledi. Meta’nın hisse senedi fiyatı Perşembe günü %3′ten fazla yükseldi.

Temmuz ayında şirket, metaverse üzerinde çalışacak bir ekibin kurulduğunu duyurdu . İki ay sonra şirket, şu anda şirketin donanım bölümünün başkanı olan Andrew “Boz” Bosworth’u 2022′de baş teknoloji sorumlusu rolüne yükselteceğini söyledi. Ve Pazartesi günü üçüncü çeyrek kazanç sonuçlarında şirket, donanım bölümü olan Facebook Reality Labs’ı dördüncü çeyrekten başlayarak kendi raporlama segmentine ayıracağını duyurdu.

Zuckerberg , Perşembe günü yazdığı bir mektupta , “Umudumuz, metaverse bir milyar insana ulaşacak, yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ev sahipliği yapacak ve milyonlarca yaratıcı ve geliştirici için yeni fırsatlar doğacak” dedi .

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde şirket, bir dizi görüntülü arama cihazı sunarak, Ray-Ban Stories gözlüklerini piyasaya sürerek ve Oculus sanal gerçeklik başlıklarının çeşitli sürümlerini piyasaya sürerek donanım konusundaki elini hızlandırdı. Şirket, artırılmış ve sanal gerçekliğin önümüzdeki yıllarda stratejisinin önemli bir parçası olacağını belirtti.

Meta ayrıca bu hafta, gelecek yıl boyunca meta veri tabanını oluşturmak için gerekli teknolojileri geliştirmek için yaklaşık 10 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Zuckerberg’in hayali sanal bir dünya oluşturmak ve orada insanları bir araya getirmek. Yaptığı açıklamada,”bunun çok uzun bir yol olduğunu ancak şirketin bunun üzerinde çalışmaya başladığını söyledi”. Zuckerberg, metaverse öğelerinin beş ila onyıl içinde ana akım haline gelebileceğini tahmin ediyor. Zuckerberg, şirketin “metaverse ölçeğe ulaşmadan önce yıllarca milyarlarca dolar yatırım yapmayı” beklediğini de sözlerine ekledi.

Zuckerberg, “Meta mobil internetin halefi olacağına inanıyoruz” dedi.

Ayrıca şirket, Project Cambria adında yeni bir sanal gerçeklik başlığı duyurdu. Zuckerberg, cihazın gelecek yıl piyasaya sürülecek olan “fiyat yelpazesinin üst ucunda” bulunan üst düzey bir ürün olacağını söyledi.

Meta ayrıca tamamen AR özellikli akıllı gözlüğünün kod adının Project Nasaray olduğunu duyurdu. Şirket, gözlüğün ne zaman piyasaya çıkacağını söylemedi. Zuckerberg, “Nasaray ile daha gidecek yolumuz var ama iyi bir ilerleme kaydediyoruz” dedi.

Kaynak: cnbc.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.