Anasayfa » Facebook 2021’de Haber İçerikleri İçin Ödeme Yapacak

Share This Post

Haberler

Facebook 2021’de Haber İçerikleri İçin Ödeme Yapacak

Facebook, Ocak ayından itibaren Facebook News faaliyete başlamasıyla İngiltere haber yayıncıları için ödeme yapmaya başlayacak.

Facebook, haber içerikleri için ödeme yapmaya başlıyor.
Facebook, haber içerikleri için ödeme yapmaya başlıyor.

Bu yaz ilk olarak Amerika’da hayata geçirilen hizmet, şimdi İngiltere için devreye alınıyor. 2021 yılı içinde başlayacağı duyurulan hizmet ile haber yayıncıları Facebook’tan gelir kazanabilecek. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri merkezli News Corporation şirketinin Avustralyalı medya yöneticisi olan Rupert Murdoch, Facebook’un sahibi Zuckerberg’ten haber içerikleri için ödeme yapması gerektiğini söylemişti. Apple, gelir paylaşımı modeli ve Google’ın haber paylaşımlarına ödeme yapacağı haberlerinden sonra Zuckerberg’in 2018’te “ödeme yapmayı düşünmüyoruz” yorumu tersine aksiyon alarak ödeme yapmaya başladı.

Uygulama, asılsız ve kopya haberlerinin önüne geçmek için anlaşma sağlanmış yayıncılar ile platformda olmayan özgün içerik için yayıncılara ve orijinal haberciliğe önceliğine dayalı olacak. Habere göre şimdiden yüzlerce İngiliz kuruluşuyla anlaşma yaptığı belirtilirken uygulamanın hayata geçmesinden sonra daha da büyüyeceği belirtiliyor. Sadece mobil uygulamada kullanılacak olan Haberler özelliği, Amerika’da faaliyete geçtikten sonra yüzde 95’lik oranla geçmişte etkileşime girilmeyen okuyucular olduğunu gösterdi.

Şimdilik anlaşma sağlanmış yayıncılar arasında Hearst (Cosmopolitan, Elle, Esquire), Guardian Media grubu, JPI Media ve Midland News Association var.


SON HABERLER

Kaynak

Share This Post

sistem uzmanı, mali müşavir, işletme müdürü. İnterneti,okumayı,üretmeyi ve paylaşmayı seven

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>