Exchange Server

Exchange 2007 Uzerinde e-mail Yonlendirme Islemi

Merhaba arkadaşlar, yazımızda Exchange 2007 üzerinde e-mail forwarding özelliğini inceleyeceğiz. Gelen maillerin bir kopyasının ya da aslını başka bir adrese yönlendirmek pek çok neden için çok kullanışlı bir seçenektir, işten ayrılmalarda kişinin mail hesabının hemen kapatılmaması gerekmekte bazı durumlarda ise güvenlik ya da kontrol için maillerin bir kopyasının başka bir adrese yönlendirilmesi istenilebilir. Bu gibi durumlarda mail sunucumuz üzerinde birkaç tanımlama yapmamız gerekmektedir. Şimdi bu işlemin Exchange sunucumuz üzerinde nasıl yapıldığını beraber inceleyelim. İşlemlere başlamadan önce mail sunucumuz dış dünya ile mail akışı sağlıyor olması gerekmektedir.

image001

İlk olarak EMC üzerinde yeni bir external contact adresi tanımlamamız gerekmektedir.

 

image002

Sistem bize daha önce oluşturulmuş bir adres ataması yâda yeni kayıt oluşturma ile ilgili belirleme yapmamızı sormaktadır

 

image003

 

Yukarı da görüldüğü üzere yönlendirilecek adresi belirliyoruz

image004

 

EMC üzerinde yönlendirme yapmak istediğimiz kullanıcı özelliklerinden “Mail flow Settings” ve sonrasında “Delivery Options” tabına   geliyoruz.

image005

 

Browse diyerek daha önce tanımladığımız external adresi seçiyoruz, “Delivery messages to both forwarding adress and mailbox” seçeneği gelen maili 2 mailboxa da göndermek istediğimizi sormaktadır. 

 

image006

 

Yukarıda da görüldüğü üzere [email protected] adresinden buğra’ya gelen mail [email protected] adresine forward edilmiştir. 

 

image007

 

Yukarıda forward edilen mailin detaylı bilgileri mevcuttur.

Faydalı olacağını düşündüğüm bu uygulamayı istifadelerinize sundum bir sonraki makale de görüşmek üzere.

Birol AYDUGAN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu