Exchange Server

Exchange 2007 – Safelist Aggregation

Exchange 2007 – Safelist Aggregation

 

Şüphesiz günümüz mail sunucularında bulunması gereken en önemli özelliklerden birisi antispam nitelikleridir. Hergün posta kutumuza gelen onlarca spam mail herkesi mesai saatinden bişeyler çalıp götürmektedir. Spam maillerle savaş günden güne kızışırken mail sunucularındaki yeni teknolojiler yeni sistemler hep mail hijyeni tabanına dayandırılmaktadır. Bu konuda Exchange 2007 de üzerine düşeni fazlasıyla yapmış ve spamla savaş için bize birçok imkan tanımıştır. Bu makalete adını veren Safelist Aggregation kullanıcı deneyimlerini spamle savaşta kullanmamızı sağlayan çarpıcı bir teknolojidir.

Exchange Server 2007 ile gelen yeni ve kullanışlı özelliklerden biri de Safelist Aggregation. Bu özellik sayesinde Outlook istemciler ile Exchange Server arasında spam database’inin paylaşılması sağlanmaktadır. Kullanıcıların Outlook uzerine ekledikleri safe ve blocked adresler Exchange Server’ın Transport rolü tarafından alınıp antispam taramasında kullanılmaktadır. Bu makalede bu işlemin konfigürasyonunu adım adım inceleyeceğiz. Bu özelliği kullanacağımız sunucu Exchange Server’ın Edge Transport yada Hub Transport rolü olabilir. Eğer Hub Transport kullanacaksak önceden Antispam Agent yüklemiş olmamız gerekir. Eğer henüz yüklemediyseniz Exchange Management Shell’i açıp aşağıdaki komutu vererek yükleyebilirsiniz.

clip_image001

Komutu çalıştırmadan önce ilgili dizine geçtiğinizden emin olun. İşlemin tamamlanması için Microsoft Exchange Transport servisini yeniden başlatmamız gerekmekte. Bunun için aşağıdaki komutu verebiliriz.

clip_image002

Bu işlemi yaptıktan sonra Exchange sunucumuz artık antispam taraması gerçekleştirmeye başlayacaktır. Şimdi sıra kullanıcıların Safelist’lerini almaya geldi. Exchange 2007’ye Outlook üzerinden bağlanan kullanıcılar Safelist bilgilerini mailboxlarında tutarlar. Bu bölüme her bir kullanıcı maksimum 1024 tane mail adresi ekleyebilir. Herhangi bir kullanıcının kaydettiği Safelist’ini Exchange’e almak için aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir.

clip_image003

Aslında işlem bu kadar artık bu kullanıcının Outlook’tan güvenli gönderenler listesine eklediği tüm kayıtları Exchange spam database’ine aktardık. Bundan sonra eksta bi ayara gerek yok. Fakat bu işlemi her zaman elle yapmak pek mümkün olmayacaktır. Hem organizasyonda yüzlerce kulllanıcı olabilir hemde bu listelere sürekli eklemeler yapılabilir. Tüm mailboxlardaki Safelist’lerin en güncel halini sürekli Exchange spam databese’ine aktarmak istiyorsak yapmamız gereken birkaç şey daha var.

Microsoft bunu bir zamanlanmış görev haline getirip düzenli olarak çalıştırmamızı tavsiye ediyor. Bu iş için önce aşağıdaki kodu örn; c:safelist.bat dosyasına kaydetmeliyiz.

"%SystemRoot%system32WindowsPowerShellv1.0powershell.exe" -psconsolefile "c:Program FilesMicrosoftExchange Serverbinexshell.psc1" -command "get-mailbox | where {$_.RecipientType -eq [Microsoft.Exchange.Data.Directory.Recipient.RecipientType]::UserMailbox } | update-safelist"  (tek satır)

Daha sonra AT komutunu kullanarak bir zamanlanmış görev ekleyelim.

clip_image004

Artık zamanlanmış görevimiz de hazır. Her gece saat 23:00 da Exchange Server tüm mailboxları denetleyerek içindeki Safelist kayıtlarını kendi spam veritabanına aktaracak.

Başka bir Exchange 2007 makalesinde görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu