Blog

En İyi Video Kayıt Programları

Bilgisayarlarda video kaydı genellikle bir sorundur ve çok zaman alır. Öğretici bir video yapmak, YouTube’da canlı akış yapmak, oyun kaydetmek ve diğer birçok durumda bilgisayarlarda video veya ekran kaydetmeniz gerekir. Ancak, size yardımcı olması için bir video kayıt uygulaması kullanırsanız, video kaydı çok kolay olabilir. 

En iyi video kayıt programları, videolarınızı veya ekranınızı birkaç adımda kolayca kaydetmenize yardımcı olurken, bu programlar sayesinde canlı akış bile oldukça kolay hale gelir.

Bu yüzden bu yazımızda size video kaydı, ekran kaydı, canlı akış, video düzenleme vb. özellikleriyle ücretsiz olan en iyi 8 video kayıt programını tanıtacağız. 

Aşağıda sizin için hazırladığımız listemizi bulabilirsiniz:

1. OBS – Çoğu Özelliğe Sahip Video Kaydedici Yazılımı

OBS, video düzenleme dışında bir video kaydederken ihtiyaç duyduğunuz ortak özelliklerin çoğuna sahip, video kaydı ve canlı akış için ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. OBS, Windows, macOS ve Linux ile uyumludur ve bu 3 işletim sisteminin hepsinde tam özelliklidir. Görüntüyü bilgisayar ekranınızdan, web kameranızdan, video yakalama kartından, kameradan ve hatta mevcut bir videodan yakalayabilir. Ayrıca bunları tek bir ekranda bir araya getirebilirsiniz. Daha da önemlisi, YouTube, Twitch, Facebook ve diğer web sitelerinde canlı akış, OBS’de desteklenmektedir. YouTube Live için en iyi video kaydedicidir ve oyun kaydederken de oldukça iyi çalışır.

Ayrıca OBS, güçlü bir API ile donatılmış açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, eklentilerin ve komut dosyalarının ihtiyaçlarınıza özel daha fazla özelleştirme ve işlevsellik sağlamasına olanak tanır. Geliştiricilere ait birçok faydalı eklenti ve komut dosyası, OBS Forum’un kaynaklar bölümünde vardır.

OBS’yi video, ekran veya canlı akış kaydetmek için obsproject.com resmi web sitesinden almanız gerekir. 

2. iTop Screen Recorder – En Kolay Tam Özellikli Ekran Video Kaydedici

iTop Screen Recorder, kullanımı çok kolay olan ve ekran kaydının ihtiyaç duyduğu çoğu özelliğe sahip ücretsiz bir ekran video kaydedici yazılımıdır. Kolaylığını göz önünde bulundursak, en iyi video yakalama yazılımıdır diyebiliriz. Tam ekranınızı, bir pencerenizi veya hatta ekranın sabit bir oranıyla bir bölümünü kaydetmek ve sesinizi kayda eklemek için kullanabilirsiniz. Kayıt sırasında ekran görüntüsü bile alabilirsiniz. iTop Screen Recorder artık Windows ile de uyumludur.

iTop Screen Recorder’a erişmek, indirmek ve yüklemek için recorder.itopvpn.com’a girmeniz yeterlidir. Tam ekran kayıt, pencere kaydı, sabit oranlı kayıt ve ses ekleme ana sayfada bulunabilir. Ayrıca kalite ve kare hızı ayarları da desteklenir, bu da videoyu en iyi kalite ve dosya boyutuyla elde etmenize yardımcı olur.

3. StoryXpress Screen Recorder – Chrome’da Faydalı Video Kaydedici

StoryXpress, ücretsiz bir video kayıt Chrome uzantısıdır. StoryXpress ile web kamerası kaydı, ekran kaydı, ses kaydı, pencere kaydı, Chrome sekme kaydı ve bir balonun içinde gösterilen kamera ile ekran kaydı yapılabilir.

Bu temel kayıt özelliklerinin yanı sıra StoryXpress, herhangi bir video düzenleyiciyi indirip yüklemeden kaydettiğiniz videoyu doğrudan düzenlemenize yardımcı olan çevrimiçi video düzenleme işlevine de sahiptir. Üstelik kaydettiğiniz videoyu link ile herkesle paylaşabilirsiniz.

Uyumluluk açısından, macOS, Linux ve Windows dahil olmak üzere Chrome’un yüklenebileceği tüm sistemleri destekler. Tek yapmanız gereken Chrome Web Mağazası’nda StoryXpress’i aramak ve uzantıyı Chrome’unuza eklemek.

4. iCapture – Basit Video Kaydedici Chrome Uzantısı

iCapture; Google Chrome’da ekran kaydı, Chrome sekmesi kaydı ve uygulama penceresi kayıt hizmetleriyle ücretsiz bir ekran kaydedici uzantısıdır. StoryXpress’ten bile daha basittir. Ekranınızı bir web kamerası veya düzenleme olmadan bilgisayara kaydetmeniz gerekiyorsa ve herhangi bir uygulama indirip yüklemek istemiyorsanız, iCaptue sizin için iyi bir seçimdir.

iCapture, Chrome Web Mağazası’nda da bulunabilir ve ekranınızı kaydetmek yalnızca iki adım sürer. Video kaynağını ve ses kaynağını seçip ardından kayda başlayabilirsiniz.

5. Reelia – Edge Video Kaydetmek ve Düzenleme Uzantısı

Reelia, Edge tarayıcısında bir video kayıt ve düzenleme uzantısıdır. Tarayıcı olarak Chrome değil Edge kullanıyorsanız, Reelia video kaydetmek istediğiniz uzantı olabilir. StoryXpress ve iCpature ile karşılaştırıldığında Reelia, kamera kayıt ve video düzenleme özelliklerine sahiptir ve kullanıcıların oturum açmasına gerek yoktur. Reelia’ya kaydedilen video, video düzenleyicisi ile doğrudan indirilebilir veya düzenlenebilir. Reelia’nın kayıt adımları StoryXpress’ ile benzerdir. 

Tarayıcı uzantılı video kaydedicinin dezavantajı ise, ekranın bir bölümünü veya ekrandaki bir pencereyi kaydedememeleridir. Bu tür videoları kaydetmek istiyorsanız, bunun yerine uygulamaları seçmeniz daha iyi olur.

6. QuickTime Player – Mac’te Yerleşik Video Kaydedici

QuickTime Player, Mac’te video, ekran ve ses kaydı özelliklerine sahip yerleşik bir uygulamadır. Bu uygulama yalnızca macOS’ta mevcuttur ve indirmeniz gerekmez. Bunu doğrudan iMac, MacBook, Mac Pro veya macOS çalıştıran diğer cihazlarınızda bulabilirsiniz.

QuickTime Player, orijinal olarak Mac için bir video oynatıcı olarak tasarlanmıştır. Aynı anda video düzenlemek veya ekran ve kamerayı kaydetmek için kullanılamaz. QuickTime Player ile kaydedilen video ise “mov” formatındadır, yani formatı “mp4″e aktarmanız veya “mov”u destekleyen oynatıcılarla oynamanız gerekir.

7. ActivePresenter – Video Kaydedicili Ücretsiz Sunum Oluşturucu

ActivePresenter, video kaydetme ve düzenleme özelliğine sahip bir sunum yapma uygulamasıdır. Diğer en iyi video kaydedici yazılım uygulamaları gibi, kullanıcıların ekran ve kamerayı hoparlör ve mikrofondan gelen sesle kaydetmelerine olanak tanır. Ancak ActivePresenter ücretli bir uygulamadır, fakat kullanıcılara ücretsiz bir kişisel sürüm sağlar, bu da ticari olmayan kişisel kullanımın tamamen ücretsiz olduğu anlamına gelir.

ActivePersenter bir sunum oluşturma uygulaması olduğundan, onunla bir video kaydetmek ve videoyu dışa aktarmak biraz karmaşık olabilir. Ancak, bir video kaydetmek veya sunum yapmak istiyorsanız, o zaman en iyi video kayıt yazılımı olabilir.

8. Wondershare DemoCreator – Video Kaydedici ve Düzenleyici

Ücretsiz en iyi video yakalama yazılımı olan Wondershare DemoCreator, video kaydedebilen ve kolayca düzenleyebilen bir uygulamaya sahip olmak isteyenlerin tercihi olabilir. Uygulamanın video kayıt kısmı çok basittir ve ortak özelliklerin çoğunu içerir. Bu nedenle Wondershare DemoCreator ile ekran veya video kaydetmek çok kolaydır. Ayrıca, video düzenleyici de çok kullanışlıdır. Videoyu ve sesi ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz.

Ancak, zaten bir video düzenleyiciniz varsa, Wondershare DemoCreator’daki video düzenleyici önerilmez. Editör sizinki kadar profesyonel olmayabilir.

En iyi video düzenleme uygulamaları ile ilgili bilgi almak isterseniz, “En İyi Video Düzenleme Uygulamaları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki listedeki en iyi video kaydedicileri kullanırsanız, bilgisayarda video kaydı çok kolay olabilir. Bu video kaydedicilerin her birinin avantajları veya benzersiz özellikleri vardır. Bu yüzden taleplerinizi en iyi karşılayanı seçmelisiniz. 

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.