Blog

En İyi SEO Analiz Araçları

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, organik arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmeyi amaçlayan bir stratejidir ve herhangi bir pazarlamacının çevrimiçi pazarlama stratejileri için hayati bir bileşendir. Ancak doğru anahtar kelimeleri hedefleyen araştırmayı yapmak; sıkıcıdır, yavaş hareket etmenizi sağlar ve hatalara eğilimlidir. 

İlgili İçerik: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Tam da bu nokta da SEO analiz araçları, sizi sıkıcı anahtar kelime araştırmalarından, daha hızlı ve daha doğru sonuçlarla kurtarır. Gerçek zamanlı anahtar kelime sıralaması, yatırım getirisi önceliklendirme ve anahtar kelime yoğunluğu gibi çok sayıda içgörü sağlar. Sonuç olarak, seçtiğiniz anahtar kelimeler etrafında içerik pazarlama stratejileri oluşturmak gibi üst düzey planlamaya daha fazla odaklanabilirsiniz.

SEO Analiz Aracı Nedir?

SEO araçları, kullanıcıların anahtar kelimeleri belirlemelerine, analiz etmelerine, düzenlemelerine, bunların etrafında stratejiler planlamalarına ve organik arama sıralamalarını iyileştirmelerine olanak tanır. Bu çözümler; backlink analizi, içerik optimizasyonu ve bağlantı oluşturma dahil olmak üzere birçok önemli özelliği kapsar. Her SEO analiz aracı için özellik setleri farklı paketler halinde geldiğinden, faydalar çeşitlilik gösterir.

SEO Araçlarının Avantajları Nelerdir?

SEO araçlarının birçok avantajı vardır. En önemlileri aşağıdaki şekildedir: 

1. Daha fazla trafik, daha fazla kâr sağlar

Daha fazla trafik, daha fazla müşteri adayına ve sonuç olarak daha fazla kâra eşittir. Bir e-ticaret web siteniz olmasa bile SEO artık pazarlama stratejinizde bir zorunluluktur. SEO çabalarınız ne kadar verimli olursa, sizin için daha yüksek arama sıralamalarına yol açması o kadar olasıdır. Bu, yalnızca doğrudan satış için değil, müşterinin ürün araştırması sırasında çevrimiçi olarak sizi bulması için de gereklidir.

2. Hedeflenen anahtar kelimeleri bulmanıza olanak tanır

SEO araçları; alaka düzeyi, değer, rekabet ve diğer ölçütlere göre anahtar kelimeleri karıştırabilir ve eşleştirebilir. Nişinizde pek kullanılmayan, ancak işletme için kârlı olabilecek uzun kuyruklu anahtar kelime kümelerini keşfetmenize izin verir. En gelişmiş çözümler, arama sorgularında milyarlarca benzersiz anahtar kelime bulmanıza yardımcı olabilir.

3. Anahtar kelime araştırmasında zamanından tasarruf sağlar

Anahtar kelimeleri birer birer manuel olarak aramak sıkıcı ve zaman alıcıdır. Bunun yerine anahtar kelimeleri toplu olarak arayan otomatik bir SEO aracı, sizin yerinize bu araştırmacı dakikalar içinde yapar.

4. Bağlantı bilgileri sağlar

Aktif bir bağlantı kurma stratejiniz varsa, SEO araçları bağlantıları kolayca yönetmenizi sağlar. Bu sayede gelen ve giden bağlantıları izlemek ve bozuk bağlantıları tespit etmek daha kolay hale gelir. Aynı zamanda rakiplerinizin web sitelerinin arama derecelendirmelerini de görüntüleyebilirsiniz. Daha büyük rakiplerinizin inbound bağlantılarını analiz edebilir ve bazı durumlarda kelime kampanyalarınızı bunların etrafında planlayabilirsiniz.

5. SEO içerik fikirleri üretmenize olanak tanır

Bazı SEO çözümleri, popülerlik ve alaka düzeyine göre konu önerileri sunar. Belirli bir konunun ortalama arama sıralamasına ek olarak, bazı çözümler aramalarda trend analizlerini bile kullanır. En trend konularda gerçek zamanlı veriler üretebilirler. Gelişmiş araçlar, önümüzdeki birkaç saat içinde trend olacak konunun yönünü belirtmek için tahmine dayalı analiz sağlar ve bu da konuyu kullanıp kullanmama kararınızı büyük ölçüde kolaylaştırır.

En İyi SEO Analiz Araçları

İyi bir web site SEO analiz stratejisi, aşağıdaki listedekilerin kapsamlı şekilde yapmayı hedeflemelidir.  

  • Sayfa İçi SEO
  • SERP sıralaması
  • Backlink’ler

Tüm bu listedekileri yaparak iyi bir SEO analizi yapmak için gerekli olan en iyi SEO analiz araçlarının listesi aşağıdaki gibidir:

1. Ahrefs

Ahrefs, arama trafiğinizi artırmanıza ve nişinizdeki eğilimleri izlemenize yardımcı olan en popüler SEO aracıdır.

Ahrefs için tanımlanan en popüler çözüm örnekleri; anahtar kelime araştırması, rekabet analizi ve zaman içinde makale ve site performansının izlenmesidir. Stratejik bağlantı oluşturma için diğer web sitelerini hedeflemek istediğinizde de önerilir.

2. SEMrush

SEMrush, kullanıcıların sitelerini denetlemesine, anahtar kelime araştırması ve backlink analizi yapmasına olanak tanıyan hepsi bir arada pazarlama araç kiti olarak adlandırılır.

SEMrush; anahtar kelime araştırması yapmak, SERP konumlarını izlemek ve rakiplerin SEO profillerini analiz etmek için en iyi araç olarak gösterilir.

3. BrightEdge

BrightEdge, bir anahtar kelime stratejisi oluşturmanıza ve ardından zaman içindeki performansını izlemenize yardımcı olan bir SEO platformu ve içerik performans yönetimi aracıdır.

İlk iki araç kadar popüler olmasa da, BrightEdge, anahtar kelime ve sayfa sıralamalarını izlemek için önemli bir araç olarak önerilir. Ayrıca içeriği optimize etmek ve gelecekteki stratejiyi planlamak için anahtar kelime önerileri almak için de yararlıdır.

4. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider, web sitenizin URL’lerini taramanıza, 404’ler ve yinelenen içerik gibi hataları bulmanıza, ayrıca tek tek sayfa meta verilerini ve etiketlerini analiz etmenize olanak tanır.

Screaming Frog’un en önemli işlevlerinden bazıları web sitesi tarama, site hatalarını belirleme, rakipleri araştırma ve etiket doğruluğunu kontrol etmedir.

5. Clearscope

Clearscope, içeriğinizi aramalarda iyi performans gösterecek şekilde optimize etmenize yardımcı olmak için yapay zekanın gücünü kullanan bir SEO aracıdır.

Clearscope, aramada daha iyi rekabet edebilmek için yazılı içeriğinize ince ayar yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, makalelerinizin sıralama olasılığını artırmak için doğru anahtar kelimelere ulaşıp ulaşmadığınızdan emin olmak için Clearscope kullanabilirsiniz. Bu, belirli anahtar kelimeler için arama amacını belirlememize de yardımcı olabilir.

6. SEO Site Checkup

SEO Site Checkup, sitenizi (ve isteğe bağlı bir rakibinizi) 6 farklı kategoride 45 ayrı kontrol kullanarak analiz eden ücretsiz bir SEO analiz aracıdır. Araç, bu kontrollerin sonuçlarına dayanarak, site için sayısal bir puan ve başarısız olan kontrollerin sayısını içeren bir özet oluşturur.

7. Site Analyzer

Site Analyzer, başka bir ücretsiz SEO analiz aracıdır ve 5 grup halinde düzenlenmiş 71 veri noktası sunar. Sitenizde bir analiz gerçekleştirdikten sonra araç, genel bir puanın yanı sıra erişilebilirlik, tasarım, metinler, multimedya ve ağ oluşturma puanlarını içeren bir genel bakış sağlar.

Yukarıdaki listede sizler için en iyi ücretli ve ücretsiz SEO araçlarını listeledik. Siz hangi SEO aracını kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize yazın, bir sonraki güncellememizde içeriğimizi geliştirmek için kullanalım.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu