Blog

En İyi Dosya Kurtarma Programları

Dijital alanımız her geçen gün büyüdüğü için çoğu insan önemli belgeleri, fotoğrafları, videoları ve diğer dosyaları kaydetmek için bilgisayar, dizüstü bilgisayar, cep telefonu vb. dijital cihazlar kullanıyor. Fakat bu dijital cihazları kullanırken işler her zaman yolunda gitmiyor. Herhangi bir arıza durumunda, veri kaybı gibi birçok sorun baş gösteriyor. Neyse ki, veri kaybı gibi teknik sorunları çözmek için birçok teknoloji mevcut.

Peki nedir bu bizi veri kaybından kurtaracak teknolojiler?

Tabii ki, veri kurtarma yazılımı veya dosya kurtarma programları.

Veri kurtarma yazılımı veya dosya kurtarma programları kullanıcıların bozuk dosyayı, yanlışlıkla silinen verileri ve sabit sürücü arızasını kurtarmak için kullandıkları bir uygulamadır. 

Peki en iyi dosya kurtarma programları nelerdir diyorsanız, aşağıda sizin için listeledik:

1. EaseUS Data Recovery Wizard

EaseUS, PC için en iyi dosya kurtarma programı olarak kabul edilir. Veri kurtarma sektöründe 16 yılı aşkın deneyime sahip olan araç, diğerlerinden daha yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu iddia eder. Hem yazılımsal hem de donanımsal olarak silinen veriler yazılım tarafından kurtarılabilir. Ayrıca araç, resim ve video dosyalarını da onarabilir.

EaseUS Data Recovery; Wizard DOCX, PDF, HTML, JPEG, PNG, MP4, MP3, PST vb. dahil olmak üzere 1000’den fazla dosya biçimini destekler. Ayrıca Türkçe, İngilizce, Almanca, Japonca, Fransızca ve İspanyolca dahil olmak üzere çeşitli dillerde kullanılabilir. 

2. Stellar- Data Recovery Software

1993 yılında kurulan ve dünyanın en eski veri kurtarma şirketlerinden biri olan Stellar Data Recovery, birçok işletme tarafından birincil veri kurtarma aracı olarak kullanılır.

Yazılım etkili ve gelişmiştir, bu nedenle silinen belgeleri, fotoğrafları, videoları ve arama geçmişini kolayca kurtarır. iPhone ve iPad’le çalışabilen yazılım, tam bir sistem çökmesinden sonra bile verilerinizi kurtarabilir. Araç; bozuk fotoğrafları (RAW, JPEG, TIFF, vb.) ve videoları (MP4, AVI, vb.) kolayca onarır. Stellar- Data Recovery Software; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca vb. birçok dilde mevcuttur.

3. TogetherShare

TogetherShare, işletmeler için uygun fiyatlı bir veri kurtarma çözümüdür. Videolar, fotoğraflar, belgeler, e-posta’lar vb. tüm dosya türlerinin kurtarılmasını desteklerken; ayrıca HDD, SSD, hafıza kartı, dijital kamera, RAID, sunucu, USB flash sürücüden de veri kurtarmayı destekler.

Yazılımın kullanımı kolaydır ve verileri üç basit adımda kurtarmanıza olanak tanır. Dosya destekli sistemler; FAT 12/16/32, exFAT, NTFS, NTFS 5, ext 2, ext 3 vb.’dir.

4. Disk Drill

Disk Drill, ünlü bir veri kurtarma yazılımıdır. Araç; PC, HDD/SSD, USB sürücü, SD kart, dijital kamera, vb. cihazlardan verilerinizi kurtarmanıza olanak tanır. Birçok teknoloji devi, önemli verilerini kurtarmak için bu yazılımı kullanır.

Disk Drill’in gelişmiş algoritmaları risksiz dönüşüm sağlar. BMP, JPEG, GIF, PSB, PSD, DOCX, PDF, ZIP, RAR, 7Z, vb. 15’ten fazla dili destekler.

5. iBeesoft

iBeesoft; Windows, Mac, iPhone vb. cihazlar için kullanılan bir veri kurtarma yazılımıdır. iBeesoft, veri kaybı nedeni ne olursa olsun kayıp verileri hızla ve tamamen kurtarabilir.

iBeesoft, taranan sonuçları zamana ve türe göre sınıflandırmak için bir filtreye sahiptir. Kurtarma işleminden önce metin dosyalarını, belgeleri, fotoğrafları vb. önizleyebilmenize olanak tanır. Desteklenen dosya türleri resim, ses, video, belge, arşiv vb.’dir.

6. Wondershare Recoverit

Recoverit, Wondershare’ın gelişmiş veri kurtarma yazılımıdır. Birçok işletme, Wondershare Data Recovery yazılımını birincil kurtarma aracı olarak kullanır. Araç; dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde tarayan, silinen dosyaları, e-posta’ları, videoları vb. kurtaran gelişmiş algoritmalara sahiptir ve en yüksek veri kurtarma başarı oranına sahip olduğunu iddia eder.

Recoverit; DOCX, PDF, CRW, RAF, JPG, MP4, MP3, PST vb. destekler. 

7. AnyRecover

AnyRecover, çeşitli durumlarda kayıp dosyaları kurtarabilir. Dijital kamera, bilgisayar, hafıza kartı, flash sürücü, video kamera vb. tüm depolama aygıtlarını destekler. 

8. Recuva

Recuva, Piriform tarafından geliştirilen bir başka popüler Windows dosya kurtarma programıdır. En çok önerilen veri kurtarma araçlarından biridir.

Yanlışlıkla silinen dosyaları, kaybolan dosyaları vb. kurtarmanıza olanak tanır. Ayrıca belgeleri, videoları, e-posta’ları, resimleri vb. kurtarabilir. 37’den fazla dili destekleyen Recuva’yı taşınabilir bir sürüm olarak da kullanabilirsiniz.

9. Advanced Disk Recovery

Advanced Disk Recovery silinen, biçimlendirilen veya kaybolan verileri hızla kurtaran bir programdır. Bir sabit sürücüden, USB’den veya diğer depolama ortamlarından kaybolan veya silinen fotoğrafları, videoları, sesleri, belgeleri ve diğer ortamları kurtarmanıza olanak tanır.

Tamamen risksiz ve sorunsuz bir çözümdür. Orijinal verilerin üzerine yazılmadan, silinen tüm veriler kurtarır. Bu çözüm, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, SSD’ler, USB sürücüler ve harici sabit sürücüler dahil olmak üzere çok çeşitli cihazları destekler.

10. R-Studio Data Recovery Software

R-Studio; Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen bir programlama dilidir. Yerel disklerden, çıkarılabilir disklerden, ciddi şekilde bozulmuş disklerden, başlatılamayan disklerden ve yerel alan ağına (LAN) veya internete bağlı istemcilerden veri kurtarma yeteneğine sahiptir. 

11. PhotoRec

Windows, DOS, Linux, FreeBSD ve Mac OS’yi destekleyen PhotoRec, dosya sistemi büyük ölçüde zarar görmüş veya yeniden biçimlendirilmiş olsa bile verileri kurtarabilir. 

12. Wise Data Recovery

Tüm Windows sürümlerini (Windows XP ve üzeri) destekleyen Wise Data Recovery, yanlışlıkla silinen, biçimlendirilmiş sürücüleri veya sistem çökmelerindeki dosyaları kurtarabilir. Sabit sürücü, harici sabit sürücü, USB sürücü, hafıza kartı, dijital kamera, masaüstü, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, MP3 çalar vb. ile çalışmanıza olanak tanır. FAT 12/16/32, exFAT ve NTFS’yi destekler.

Sonuç olarak, yukarıdaki en iyi dosya kurtarma programlarının tümü, kaybolan veya silinen dosyanızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve belgelerinizi; sabit disk, hafıza kartı, USB sürücü vb. depolama aygıtından kurtarır.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhabalar buradaki programlara ek olarak Veeam Agent for Microsoft Windows FREE programını kullanabilirsiniz yedekleme ve geri yükleme olarak gayet hızlı ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

  2. Merhaba, bunu söylemek zor, yukarıdaki programlar ile deneme yapmalısınız, ama önce diskin imajını almanız en doğru yöntem olacaktır. Eğer ücretli bir yerden bu hizmeti almak istiyorsanız oynanmamış halini isterler diskin. Boş bir diske önce komple imaj alıp sonra kurtarmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu