Haberler

En Çok Satılan Android Telefonlar Açıklandı

AppBrain, Kasım ayı özelinde en çok satılan Android telefon marka ve modellerini açıkladı. Rapora göre küresel pazarda Android kullanıcılarının en çok tercih ettiği telefon Samsung oldu. Detaylar haberimizde.

En Çok Satılan Android Telefonlar Açıklandı

Geçtiğimiz günlerde Statcounter tarafından paylaşılan bir rapor, akıllı telefon kullanıcılarının %71.3’ünün Android, %28’inin de iOS işletim sistemini tercih ettiğini gözler önüne serdi. Türkiye, Vietnam, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde Android kullanım oranı %85 civarında. Bugün de mobil uygulama ve araştırma şirketi AppBrain, Kasım ayına ait Android satış raporunu açıkladı. Rapora göre Samsung hem en çok satılan telefon markaları listesinde hem de en çok satılan telefon modelleri listesinde ilk sırada.

Samsung zirveyi bırakmıyor

2018 yılından bu yana Android pazarında lider konumda bulunan Samsung, Kasım 2022’de de %34.6 oranla küresel pazarda en çok sevkiyat gerçekleştiren akıllı telefon markası oldu. Şirketin ürettiği Galaxy modelleri de %7.4 oranla en çok tercih edilen seri oldu. Samsung’u %14.3 satış oranıyla Çinli teknoloji devi Xiaomi takip etti. Üçüncü sırada %10.3 satış oranıyla yine bir Çin merkezli şirket olan Oppo, dördüncü sırada %9.8 satış oranıyla Vivo ve beşinci sırada da %6.7 satış oranıyla Huawei yer aldı.

Popüler olduğu 2018 ve 2019 yıllarında Samsung ile liderlik için başabaş bir yarış gösteren Huawei, ABD ambargosu sonrası pazar payında ciddi bir düşüş yaşamıştı. O düşüş halen sürüyor olmasına rağmen Huawei, Android pazarında ilk 5’te kalmayı başardı.

En çok Samsung A12 satıldı

Kasım ayında en çok satılan telefon modeli %2.1 oranla Samsung Galaxy A12 oldu. Giriş ve orta alt seviye bir model olan A12’yi yine aynı segmentteki Samsung Galaxy A21S ve Samsung Galaxy A10S takip etti. Her 2 modelin satış oranı %1 dolaylarında. En çok tercih edilen bu telefonlar Samsung’un 2020 yılında piyasaya sürdüğü modeller.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AnTuTu Ekim Ayının En Hızlı Android Telefon Modellerini Açıkladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.