Haberler

Elon Musk’tan Blue Origin’e Gönderme

SpaceX’in NASA ile 2,9 milyar dolar değerinde sözleşme gerçekleştirmesine itiraz eden Blue Origin için bir tweet atan Elon Musk, gönderme yaptı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), pazartesi günü (dün) Elon Musk’ın CEO’su ve kurucularından biri olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ile yeniden Ay’a gitmeyi amaçladığı Atlantis görevinde kullanılacak bir uzay aracı inşası için 2,9 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Söz konusu anlaşma Jeff Bezos’un uzay şirketi olan Blue Origin tarafından tepkiyle karşılandı.

NASA, DEĞERLENDİRME SÜRECİNDE YANLIŞ DAVRANDI

Blue Origin CEO’su Bob Smith tarafından yapılan başvuruda NASA’nın sunulan SpaceX ile anlaşırken hatalı davrandığı, Lockheed Martin Corp., Northrop Grumman Corp. ve Draper’dan oluşan diğer teknoloji şirketlerinin prrojelerinin değerlendirme sürecinin de kusurlu olduğu ifade edildi.

Blue Origin, NASA’nın kararına meydan okuyan bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

“NASA, İnsanlı İniş Sistemi programı için kusurlu bir satın alma gerçekleştirdi ve son dakikada kendi kalesine gol attı. Ajansın kararları rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve sadece geciktirmekle kalmıyor, aynı zamanda ABD’nın Ay’a dönüşünü de tehlikeye atıyor.”

Elon MUSK Yanıt Verdi

Blue Origin’in en büyük rakibi olan SpaceX’in NASA ile gerçekleştirdiği anlaşmaya tepkisi, SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından gönderme yapılarak yanıtlandı. The New York Times’dan Kenneth Chang’in söz konusu itiraz haberini paylaştığı tweetinin altına yorumda bulunan Musk, “Can’t get it up (to orbit) lol” “Onu (yörüngeye) kaldıramıyorum lol” diyerek bir göndermede bulundu.

Kaynak: businessinsider.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

iOS 14.5 Yayınlandı: iPhone’a Birçok Özellik Geldi

Google’ın Soru ve Cevap Özelliği Rafa Kaldırılıyor

Cisco, Küresel Çip Kıtlığının 6 Ay Daha Devam Etmesini Bekliyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu