Haberler

Google’ın Soru ve Cevap Özelliği Rafa Kaldırılıyor

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, kullanıcıların rastgele bir bahiste soru işaretlerine daha süratli ve hakikat cevaplar bulabilmesi için “Soru ve Yanıt” isminde ek bir özellik sunuyor. Kelam konusu özellik sayesinde kullanıcılar, arama yapmış oldukları hususlar hakkında soru sorabiliyor ve başka kullanıcıların sorularını yanıtlayabiliyorlardı.

Google, kullanıcılara kolaylık sağlamasını hedeflediği ancak neredeyse yüzüne bakılmayan Soru ve Cevap özelliğini kullanımdan kaldırıyor. Söz konusu özelliği kullanan kişilerin verilerini indirmek için 30 Haziran’a kadar vakti bulunuyor.

Q&A yani Soru ve Yanıt Özelliği Nasıl Çalışıyordu?

Google, kullanıcıların aradığı bilgileri bulabilmelerini kolaylaştıran onlarca araca ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bir tanesi de Q&A yani soru-yanıt özelliği. Eğer yaptığınız arama soru cümlesiyse, Google soru-yanıt bölümünü otomatik olarak devreye giriyor. Aynı konuyu daha önce araştıranlardan topladığı verileri karşınıza çıkarıyor.

Google soru-cevap özelliği için yolun sonu


Google, Arama’daki soru-cevap özelliğini 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren kullanımdan kaldıracağını açıkladı. Kullanıcıların burada sorduğu soruların ve yazdığı cevapların bir kopyasını indirebileceklerini söyleyen teknoloji devi, kararını şu cümlelerle duyurdu:

“30 Haziran 2021 itibarıyla, Google Arama’daki soru ve cevap özelliği kullanımdan kaldırılacaktır. Katkıda bulunduğunuz soruların ve cevapların bir kopyasını indirmek için Google Paket Servisi’ni ziyaret edip Arama katkıları’nı seçin. Bu adımı, sorularınız ve cevaplarınız dahil olmak üzere tüm katkılarınızın kaydını oluşturmak için 30 Haziran’a kadar tamamlayın. Google’daki verilerinizi nasıl indireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.”

Kaynak: Ask & answer questions on Google Search – Google Search Help

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Korona Öncesi ve Sonrası Türkiye ve Dünya Ekonomisi

Cisco, Küresel Çip Kıtlığının 6 Ay Daha Devam Etmesini Bekliyor

Google, Chrome ‘Anılar’ Özelliğini Test Ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu