Haberler

Ekşi Sözlük’ten Kapatma Kararı Hakkında Açıklama

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet siteleri arasında yer alan Ekşi Sözlük, geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla erişime engellendi. Bugün Ekşi Sözlük’ün Twitter hesabından kapatılma kararıyla ilgili detaylar paylaşıldı.

Ekşi Sözlük

2009 yılından bu yana yayında olan ve ülkemizin en çok ziyaretçi çeken internet siteleri arasında yer alan Ekşi Sözlük, Salı günü itibariyle BTK tarafından erişime engellendi. Kurumun internet sitesinde eksisozluk.com alan adı sorgulandığında “eksisozluk.com, 21/02/2023 tarihli ve 490.05.01.2023 – 100029 sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararıyla erişime engellenmiştir.” şeklinde bir ibare yer alıyor. Erişim yasağının getirildiği gün konuyla ilgili bilgi almaya çalıştıklarını açıklayan platformun yetkilileri, bugün Twitter hesabı üzerinden detaylı bir açıklamaya yer verdi.

Ekşi Sözlük neden kapatıldı?

Kapatma kararı ile ilgili Sulh Ceza Mahkemesi’nden yazılı bildiri aldığını belirten site yöneticileri, platformdaki yazarların kamuoyuna yanlış bilgiler verdiği, toplumu yanlış yönlendiren paylaşımlarda bulunduğu ve bu paylaşımların moderasyon ekibi tarafından kaldırılmadığı gerekçesiyle engelleme kararı alındığını söyledi. Paylaşımda yönetim ekibi olarak her zaman gerekli aksiyonların alındığı, ancak bazı durumlarda GSM operatörlerinde olduğu gibi teknik aksaklıkların yaşanabildiğini ve müdahale konusunda geç kalınabildiği belirtilerek yaşanan deprem nedeniyle müdahalelerin geciktiği belirtildi. Ekşi Sözlük Twitter hesabından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

“BTK ile konuyla ilgili görüşme sağlayabildik ve ayrıca karar numarasını daha önce sizlerle paylaştığımız sulh ceza hakimliği kararını da elden tebliğ aldık. Anılan karar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün yazısı ile 5651 sayılı kanunun 8/a maddesi uyarınca verilmiş olup; herhangi bir içerik bu karara dayanak gösterilmemiştir.

Sitemizin tamamının engellenmesine gerekçe olarak, ekşi sözlük yazarları tarafından kamuoyuna yanlış bilgiler verildiği, toplumun yönlendirilmeye çalışıldığı, her ne kadar sulh ceza hakimlikleri tarafından verilen erişim engelleme kararları ekşi sözlük yönetimi tarafından yerine getirilse de bu süre zarfında toplumun doğru bilgiye ulaşamadığından bahisle kamu düzeninin etkilendiği, özellikle deprem sonrasında askeriye ve devlet kurumları hakkında gerçek olmayan bilgiler verildiği, toplumun yönlendirilmeye ve devletin aciz halinde gösterilmeye çalışıldığı, toplum kesimleri arasında kargaşa ortamının çıkartılmasını amaçlayan paylaşımlar olduğunun tespiti ile site yöneticileri tarafından yanlış ve iftira boyutunda olan yazılara gerekli reaksiyonun gösterilmediği, iç denetiminin sağlanmadığı, zararlı paylaşımların ve yorumların ekşi sözlük yönetimi tarafından engellenmediği hususları gösterilmiştir.

Gerekçede de işaret edildiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına tabi bir internet sitesi olarak mahkeme kararlarını uyguluyor ve diğer tüm kanuni yükümlülüklerimizi hassasiyetle yerine getiriyoruz. bununla birlikte son olarak yaşanılan felaket gibi toplumsal olaylarda moderasyon etkinliğimizi en üst kapasitede kullanıyoruz.

Tıpkı GSM operatörlerinin yığılma nedeniyle çalışmalarında aksaklıklar yaşanmasına benzer şekilde, bu gibi olaylarda içeriklerin normalden çok daha hızlı artması nedeniyle müdahale hızı yavaşlayabiliyor. Bu yığılmaların önüne geçmek için çalışmalarımız olacak. Ancak, herkesin kabul edeceği üzere bu durumlarda dahi müdahale hızımız karşılaştırılabileceğimiz her türlü sosyal medya platformundan daha hızlı.

Kullanıcılarımız ve okuyucularımızla aynı hassasiyetlere sahibiz. Bu gibi büyük olaylarda sorumluluğumuzu yalnızca kanunun sınırladığı çerçevede görmüyoruz, insani olarak da hızlı bir biçimde aksiyon alma gayreti gösteriyoruz. her ne kadar, yer sağlayıcı olarak kanunun tarafımıza vermiş olduğu sorumluluk sınırlı olsa da, toplumda infiale yol açacak içerikler konusunda hassasiyet gösteriyor, bu türden başlık ve içeriklere müdahalede bulunuyoruz.

Müdahalelerimizde herhangi bir kesimi, düşünceyi yahut kişiyi ayırmıyor her zaman çok sesliliği korumaya çalışıyoruz. her ne kadar bu çaba günümüzde herhangi bir kesimi mutlu etmiyor olsa da, amacımız birilerini mutlu etmekten ziyade toplumsal hafıza kaydının her kesimden insanın düşüncesini aktarması yoluyla tutulması. Karara karşı tüm hukuki yollara başvuracağız. herhangi bir gelişme olması halinde sizlerle paylaşacağız. bu ana kadar gösterdiğiniz tüm destek için teşekkür ederiz.

Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu