Blog

EaseUS Partition Master ile Disk Boyutu Küçültme İşlemleri

Microsoft sistemlerinde bize sunduğu araçlar ile pek çok iyileştirme ve bakım işlemlerini yapabiliyorken bazı kritik değişiklikleri genellik 3. Parti yazılımlar ile yapıyoruz. Genelde sektörde disk genişletme istekleri ve talepleri görmemize rağmen nadir de olsa bazen sahip olduğumuz diski küçültmek gibi istekler görebiliyoruz. Bende bu makalemde EaseUS Partition Master programı ile disk küçültme işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Benim ilk makalem olduğu için anlatım bozuklukları için yorum bırakabilirseniz hızlıca makaleyi güncelleyebiliriz.

Makalemizde EaseUS Partition Master 14.5 free sürümünü kullandım. Yani ürünü bu işlem için satın almanıza gerek yok. Programı indirmek ve kurma konusunda sorun yaşaacağınızı düşünmediğim için o adımları atladım.

İlk olarak Windows’un c sürücümüzde ne kadar küçültme yapabilmemize müsaade ettiğine bakalım. Resimde görüldüğü gibi Windows c sürümüzde sadece 8 gb a yakın bir miktar küçültme yapabileceğimizi söylüyor. Fakat bizim daha fazla bir küçültme alanına ihtiyacımız var. İşte bu safhada EaseUS programımızı çalıştırıyoruz.

Daha sonra EaseUS Partition Master programımızı çalıştırıyoruz. Gayet basit bir ara yüz karşımıza çıkıyor. Buradan yapacağımız işlem için önce küçültme yapmak istediğimiz sürücüyü seçiyoruz. Ben C sürücüsünü küçülteceğim için c sürücüsünü seçip resize / move seçeneğini seçiyoruz.

Sürükle bırak tekniği ile küçültme yapacağımız alanı seçiyoruz. Windows’un 8 gb küçültme alanı verdiği sürücüde ben EaseUS ile 20 gb bir küçültme yapacağım.

Daha sonra küçülteceğimiz alanımızı seçtik. Ok diyerek işlemimizin son adımlarına geçmeye başlıyoruz.

OK dedikten sonra programımızı ana ekrana dönmektedir. Ve artık son işlem için execute 1 operation seçeneğini seçerek bilgisayarımızın yeniden başlayarak c sürücümüze 20.13 gb lik bir alan açmasına dair neler yapacağını anlatan özet ekranımız karşımıza gelmesini bekliyoruz.

Apply dedikten sonra bilgisayarımız yeniden başlayacak ve boot ekranındayken küçültme işlemini gerçekleştirecektir. Ben bu işlemi günlük kullandığım bilgisayarımda yaptım. Herhangi bir yedek vs almadım. Daha önce defalarca kez yaptığım için bu programa güveniyorum. Fakat siz yine de bu işlemi yapmadan önce önemli bilgilerinizin yedeğini alınız.

Artık son uyarı ekranımız geliyor, bu bölüme “yes” diyelim ve izlemeye devam edelim

Arkamıza yaslanıyoruz ve programın işini yapmasını izliyoruz. Bilgisayarımız yeniden başlıyor.

Boot ekranında işleme devam

Bu işlemler tamamlanana kadar bilgisayarımız kendiliğinden birkaç kez yeniden başlayacak en son açılana kadar hiçbir işlem yapmıyoruz. Sadece bekliyoruz.

Bilgisayarımız sorunsuz bir şekilde yeniden başladı. Bilgisayar yönetimine girip disk yönetiminden küçülen c sürücümüzü ve 20.13 gb alanı görelim.

Görüldüğü gibi programımız Windows un sadece 8gb küçültmesine izin verdiği c sürücümüzde 20.13gb bir küçültmeyi başarı ile tamamladı. Umarım faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu