Haberler

Dünya’nın En Büyük İkinci Dizüstü Bilgisayar Üreticisi, Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Dünya’nın en büyük ikinci dizüstü bilgisayar üreticisi konumunda olan Compal, Apple, Acer, Lenovo, Dell, Toshiba, HP ve Fujitsu için üretim yapıyor.

Dünyanın en büyük bilgisayar markalarından bazıları için dizüstü bilgisayarlar üreten Tayvanlı bir elektronik şirketi olan Compal, hafta sonu bir fidye yazılımı saldırısına uğradı.

Compal çalışanları tarafından Yahoo Tayvan muhabirleriyle paylaşılan fidye notunun ekran görüntüsüne göre, ihlalin sorumlusunun DoppelPaymer isimli fidye yazılımı çetesi olduğu görülüyor.

compal-ransom-note.jpg
fidye notu

Tayvan medyasına göre, Compal çalışanları saldırıyı Pazar sabahı keşfetti. Yine aynı haberlere göre, Compal’ın bilgisayar filosunun yaklaşık %30’unun saldırıdan etkilendiğine inanılıyor.

İşe gelen çalışanlar Compal’ın BT ekibinden gelen bir notla karşılaştı. Bu not ile işçilerden, iş istasyonlarının durumunu kontrol etmeleri ve etkilenmeyen sistemlerdeki önemli dosyaları yedeklemeleri istendi.

Compal’ın BT personeli, Pazar gününden bu yana şifrelenmiş iş istasyonlarını yeniden kurmak için çalışıyor.

Compal, hacklendiğini kabul etti ancak fidye yazılım iddialarını reddetti

Yerel basında yer alan haberlere rağmen, Pazartesi günü United News Network muhabirlerine bir açıklama yapan Compal Müdür Yardımcısı Qingxiong Lu, şirketin bir güvenlik ihlali yaşadığını kabul etti, ancak şirketin son zamanlardaki kapalı kalma süresinin fidye yazılımından kaynaklanmadığını belirtti.

Compal yöneticisi gazetecilere verdiği demeçte, “Compal, basın tarafından söylendiği gibi bilgisayar korsanları tarafından şantaja uğramıyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Qingxiong, olayın yalnızca şirketin dahili ofis ağını etkilediğini ve diğer şirketler için dizüstü bilgisayarlar üreten Compal üretim hatlarının saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

Qingxiong, çalışanların kendisini “anormallikler” olarak tanımladığı şeyden etkilenen tüm sistemleri geri yüklemeyi bitirmesinin beklendiği Pazartesi gününden sonra, şirketin normale döneceğini belirtti.

Compal, başka bir Tayvanlı şirket olan Quanta Computer’dan sonra dünyanın en büyük ikinci sözleşmeli dizüstü bilgisayar üreticisi olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Compal bu güne kadar, Apple, Acer, Lenovo, Dell, Toshiba, HP ve Fujitsu gibi şirketler için dizüstü bilgisayarlar üretti. Şirket, dizüstü bilgisayarların yanı sıra monitörler, tabletler, akıllı saatler, akıllı TV’ler ve diğer bilgisayar çevre birimleri de üretiyor.

Compal, bu yıl fidye yazılımı çeteleri tarafından saldırıya uğrayan üçüncü büyük Tayvan’lı firma oldu. Daha önce Tayvan’ın devlete ait enerji şirketi CPC Corp., Mayıs ayında ColdLocker fidye yazılımı tarafından saldırıya uğramışken, ABD’li akıllı saat üreticisi Garmin’in Tayvan’daki fabrikası da Temmuz ayında WastedLocker fidye yazılımının hedefi olmuştu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu