Haberler

Dronelar Yeni Enerji Bölgelerini Bulmamıza Yardımcı Olabilir

Dronelar, denizlerde yenilenebilir enerji projeleri için uygun yerler bulma maliyetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Dronelar İskoçya ve Galler’deki söz konusu projenin denemelerinde kullanılacak. Proje, Highlands and Islands Üniversitesi (UHI) tarafından yönetilecek.

Dronlar, seçilen açık deniz sahalarındaki suyun hareketinin görüntüsünü kaydetmek için kullanılacak.

Bilim adamları, sualtı gelgit akıntılarının hızını belirlemek için görüntülere çeşitli algoritmalar uygulayacaklar.

UHI, gelgit akıntılarını ölçmek için kullanılan mevcut yöntemlerin, zaman alıcı ve pahalı olabilecek araştırma gemilerinin kullanımını veya deniz dibi sensörlerinin kurulmasını gerektirdiğini söyledi.

North Highlands College UHI’nin Thurso’daki Çevre Araştırma Enstitüsü’nden Dr Benjamin Williamson, Swansea Üniversitesi ve Galler’deki Bangor Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte 12 aylık projeye liderlik ediyor.

Ekip, Kuzey Highland sahili ile Orkney arasındaki Pentland Firth ve Pembrokeshire’daki Ramsey Sound’da testler yapacak.

Dr. Williamson, “Açık denizde yenilenebilir enerji geliştirmek için suyun akış hızını ve hareketini ölçmek hayati önem taşıyor” dedi.

“Bu ölçümler, performansı tahmin etmek ve su altı gelgit akıntı türbinlerinin yerleşimini belirlemek veya yüzer türbinlerin demirlemelerini ve tasarımını optimize etmek için gereklidir. Ancak, bu ölçümleri yapmak genellikle yüksek maliyetli ve yüksek risklidir.”

Denizlerdeki atıkların tespiti için de dronelar kullanılacak

Bunların yanında, North Highland College UHI’nin Çevre Araştırma Enstitüsü’nden bir ekip, denizdeki plastik kirliliğini uzaydan tespit etmenin yeni bir yolunu geliştirmeye yardım ediyor. Araştırma insansız hava araçlarının kullanımını da içeriyor.

Atıklar bu projeden önce uydular kullanılarak tespit ediliyordu. Ancak uydu kullanımında bu çalışmanın gün ışığında yapılması gerekmekte.

Yeni çalışma ile termal görüntüleme kameralarının gündüz veya gece kirliliği bulmak için nasıl kullanılabileceği inceleniyor.

Droneların kullanıldığı testler, Caithness’de Thurso civarında denizde yapılacak. Bu projeler ile birlikte droneların günlük yaşama katkısı giderek artmaya devam ediyor.

Kaynak. bbc.com

Diğer Haberler

Denis-Ajchenbaum, Exclusive Networks Global Üretici İlişkileri ve Strateji Direktörlüğü’ne Atandı
Turkcell’den Işık Hızına Çıkaracak Kampanya
Motorola’dan Bu Yıl Gelebilecek Akıllı Saatler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gerçekten hem seviniyorum hem de keşke bizim olsa diye üzülüyorum. Ama onların bulduğu teknolojiler geçte olsa bizimde kullanacağımızı düşünürsek sevinmek lazım. Tek sorun aradaki teknoloji uçurumu her geçen gün artıyor.

  2. Drone ehliyetli kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de de birçok alanda drone kullanılabilir. Ama herhangi bir iş ilanı yok! Ehliyetli drone operatörlerinin çoğu freelance olarak çalışmakta.
    Gelişmekte olan pazar payı çok yüksek bir sektör. Yeterince önem verilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.