Haberler

Sony “VR’a Gönlünüzü Kaptırmayın” Dedi

Son 5 yıldır başını alıp giden VR teknolojileri oldukça gelişti. Oculus Quest, Samsung VR, HTC Vive, Valve Index ve tabii ki Sony Playstation VR gibi cihazlar biraz pahalı da olsa birçok oyuncunun evine girdi. Basit macera oyunları, spor oyunları ve RPG oyunları darken gittikçe büyük bir interaktif yelpaze açıldı VR için. Lakin piyasada hâlâ istenilen noktaya gelinemedi. Half Life: Alyx dışında gerçek anlamda VR deneyimi yaşatan oyun bulunmadığını da söylesek yalan olmaz.

Peki Japonya’daki büyük abiler ne düşünüyor?

Sony Playstation CEO’su Jim Ryan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada VR teknolojilerinin yakın zamanda eğlence sektörüne büyük bir yenilik getirmeyeceğini söyledi. Washington Post’a röportaj veren Ryan, bu teknolojinin istenilen kıvama gelmesi için daha çok yolu olduğunu vurgularken Sony’nin VR’dan umudunu kesmediğini de belirtti. Yani kısaca Sony Playstation VR’ın daha da geliştirilip güncellenmesine bayağı zaman var.

“Playstation, VR’a inanıyor. Sony, VR’a inanıyor ve gelecekte bir gün VR teknolojisi eğlence hayatımızın önemli bir parçası olacak. Bu sene mi olacak? Hayır. Önümüzdeki sene? Hayır. Peki o gün kesinlikle gelecek mi? İnanıyoruz ki evet” sözleriyle firmanın bu konudaki net duruşunu temsil ediyor Jim Ryan.

VR’ın başarısını ileri tarihlere atmak ve belli bir süre bu teknolojiye dokunmamak ne kadar mantıklı bilemiyoruz. Zira rakiplerden Facebook’un Oculus Quest 2 cihazı yakın zamanda piyasaya sürüldü ve yoğun ilgi gördü. PS5 ile beraber yeni bir VR cihazı görmeyeceğimizi söyleyen AR-GE müdür Dominic Mullinson ise ileride kesinlikle yeni bir VR cihazının tasarlanacağını söyledi. Bunları anlatırken de potansiyel göz takip sistemi ve daha güncel kontrol cihazlarından bahsetti.

Doların 8 lira civarında gezdiği bugünlerde VR almak ve kullanmayı şimdilik sadece hayal eden bizler ise Sony’e katılıyoruz maalesef.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu