Haberler

Samsung, Akıllı Telefon Satışlarında Yeniden Zirveye Oturdu

Akıllı telefon camiasında uzun süredir büyük bir mücadele olduğunu hepimiz biliyoruz. iPhone, Samsung, Sony gibi bilindik markalar ilk dönemlerde piyasayı silip süpürse de son yıllarda Çin kökenli firmaların da öne çıktığına şahit olduk. Özellikle Xiaomi ve Huawei gibi fiyat performans konusunda iddialı markalar, alım gücü az olan birçok teknoloji severin gözdesi oldu.

IDC, Counterpoint ve Canalys’in raporlarına göre tahtını Huawei’ye kaptıran Samsung, en büyük akıllı telefon satıcısı olarak tekrardan zirveye çıktı. Haberlere göre en yüksek 3 aylık gelirini açıklayan Samsung yetkilileri, akıllı telefonlara artan talebin satışları oldukça arttırdığını söyledi.

3 ay önce pazarda zirveye oturan Huawei, Çin’deki satışlardan yararlanırken dünyanın geri kalanı COVID-19 salgını nedeniyle kısıtlı perakende koşulları altında çalışıyordu. Ancak Counterpoint’e göre Huawei’nin sevkiyatları bir önceki çeyreğe göre %7 ve bir önceki yıla göre %24 düştü.

Xiaomi ise birkaç yıl içinde ilk kez üçüncü sırayı yeniden kazanmayı başardı ve yıllık %46’lık büyüme ile ilk kez Apple’ı geride bıraktı. Apple’ın sevkiyatları Temmuz-Eylül çeyreğinde, yıllık bazda %7 düştü.

Beşinci, altıncı ve yedinci sıralar ise BBK markaları Oppo, Vivo ve Realme’ye gidiyor. Counterpoint beş numaraya Oppo’yu koyarken, IDC ve Canalys bu sırayı Vivo’ya veriyor. Ancak üç firma da satış sayılarının birbirine yakın olduğu konusunda hemfikir. Eğer üç bağımsız markanın bu yılki üçüncü çeyrek sevkiyatları birleştirilirse Samsung’un satışlarına yakın bir sayı ortaya çıkıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Samsung tahtını daha ne kadar koruyacak, acaba Sony’den büyük bir atılım gelir mi?

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu