Haberler

Dell, Apple ve Netflix, Rusya’da Davalar ile Karşı Karşıya

Bir Moskova Tahkim Mahkemesinin, şirketin yerel bir sistem entegratörüne ücretli hizmetler sunamamasının ardından Dell LLC’ye ait yaklaşık 11 milyon dolara el koyduğu bildirildi.

BT sistemleri entegratörü Talmer, Amerikan bilgisayar devinin daha önce kararlaştırıldığı gibi VMware için teknik destek hizmetleri sağlamayı reddetmesi üzerine geçen ayın başlarında Dell’e dava açtı. Dell, VMware’in Rusya’daki temsilcisi konumunda ve 1 Mart 2022’ye kadar da bu servislerin satışını yapıyordu.

Moskova merkezli firmanın bu servisler için Dell’e önceden ödeme yaptığı, ancak bu servisleri hiç almadıkları için servis şartlarının ihlal edilmiş olduğu öne sürüldü.

Batı dünyasının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar ve kamuoyunun algısı, Dell ve VMware gibi şirketleri Rusya’daki faaliyetlerini kısıtlamaya zorladı.

Mahkemeden dava ile ilgili yapılan açıklamada, “Aynı zamanda, Rusya Federasyonu’nda WMware tarafından hizmet sunumunun sona ermesine rağmen, davalı, yükümlülükleri yerine getirmek için alternatif bir yöntem hakkında herhangi bir işlem yapmadı ve avans ödemelerini Talmer LLC’ye iade etmedi” ifadesi kullanıldı.

Bu kararla birlikte Rus mahkemeleri, şu anda yaklaşık 10.900.000 dolar değerinde olan yerel banka hesaplarındaki 778.526.223 rubleye el koydu.

Karara bir ay içinde Dokuzuncu Tahkim Temyiz Mahkemesine başvurularak itiraz edilebilir, ancak Dell bu hakkı kullanıp kullanmayacağı konusunda henüz yorum yapmadı.

Apple ve Netflix’e de dava açıldı

Geçen ayın sonlarında ise Apple, bir Rus hukuk firmasının sözleşmenin ihlali nedeniyle yaklaşık 1.290.000 $ olan 90 milyon ruble tazminat talep ederek toplu dava açmasının ardından benzer bir yasal sorunla karşı karşıya kaldı.

Davada, Apple’ın tek taraflı olarak ülkedeki ödeme hizmeti Apple Pay’den çekildiği ve Rus iOS kullanıcılarını kendilerine pazarlanan ve iPhone’larını satın aldıklarında süresiz olarak kullanmalarını bekledikleri bir özellikten mahrum bıraktığı iddia ediliyor.

Aynı hukuk bürosu, Nisan ayında benzer kullanıcı koşulları ihlali nedeniyle Netflix’e karşı 60 milyon ruble (860.000 $) tazminat talep eden bir toplu dava açtı.

Batı dünyasındaki hukuk uzmanları, Rusya’ya yönelik benzeri görülmemiş yaptırımların herkesi bilinmeyen bir bölgeye ittiği ve firmaların hamlelerini planlamak ve Rus pazarından çıkmanın sonuçlarını değerlendirmek için mücadele ettiği konusunda hemfikir.

Kaynak: Dell, Apple, Netflix face lawsuits for pulling services out of Russia

Diğer Haberler

F5’deki Kritik Zafiyet Dünya Genelinde İstismar Edilmeye Başlandı
Google Play, Rusya’da Ücretli Uygulamaları ve Güncelleştirmelerini Engelliyor
Kosta Rika, Siber Saldırı Sonrası Ulusal Acil Durum İlan Etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.