Haberler

Google Play, Rusya’da Ücretli Uygulamaları ve Güncelleştirmelerini Engelliyor

Google, yaptırımlar nedeniyle Perşembe gününden itibaren Rus kullanıcıların ve geliştiricilerin Google Play Store’dan ücretli uygulamaları indirmesini veya güncellemesini engellemeye başladı.

Şirket, destek web sitesinde yaptığı bir güncellemede, “Uyumluluk çabalarımızın bir parçası olarak, Google Play, 5 Mayıs 2022’den itibaren Rusya’da ücretli uygulamaların ve ücretli uygulamalara yapılan güncellemelerin indirilmesini engellemeye başladı” dedi.

Rus geliştiriciler, ücretsiz uygulamaları yayınlamaya ve güncellemeye devam edebilir ve kullanıcılar da bunları mağazadan indirmeleye devam edebilirler.

Ancak, ücretli uygulamalara yapılan tüm güncellemeler, yeni değişikliklere göre uyumluluk nedenleriyle otomatik olarak engellenecektir.

Kullanıcılar artık abonelikler için ödeme yapamazken, Google, geliştiricilere tavsiyede bulunarak uygulamalarına ücretsiz deneme sürümleri ekleyebileceklerini söyledi.

Ayrıca, abonelik yenilemelerini de bir yıla kadar erteleyebilirler ve bu da kullanıcıların bu erteleme süresi boyunca içeriğe herhangi bir ücret ödemeden erişmeye devam etmelerini sağlar.

Google, kullanıcıları güvende tutan veya onlara bilgiye erişim sağlayan kritik hizmetler sunan uygulamalar için “Dilerseniz, uygulamanızı ücretsiz olarak sunmayı veya bu duraklama sırasında ücretli aboneliğinizi kaldırmayı seçebilirsiniz,” tavsiyesinde bulundu.

Faturalandırma sistemi geçen ay duraklatıldı

Şirket, yaptırımlar nedeniyle ilk kez 10 Mart’ta Rusya’da Google Play faturalandırma sistemini duraklattı ve kullanıcıların uygulama ve oyun satın almalarını, abonelikler için ödeme yapmalarını veya herhangi bir uygulama içi satın alma işlemini engelledi.

23 Mart’ta Rusya, Alphabet’in haber toplama hizmeti Google News’i yasakladı ve Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili “güvenilmez bilgilere” erişim sağladığı için news.google.com’a erişimi engelledi.

Rusya’nın telekomünikasyon düzenleyicisi Roskomnadzor da Google’dan YouTube videolarında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında yanlış bilgiler yayan reklam kampanyalarını durdurmasını istedi.

Buna cevaben arama motoru devi de, Rusya’nın işgaline ilişkin dezenformasyon kampanyalarına karşı, Avrupa Birliği’nin talebi üzerine Russia Today (RT) ve Avrupa’daki Sputnik’in YouTube kanallarını engelleyerek karşı bir adım atmış oldu.

Mart ayı başlarında Rusya, Başsavcılığın talepleri üzerine Facebook ve Twitter sosyal ağlarını engellemiş ardından da bir hafta sonra Instagram’ı yasaklamıştı.

Kaynak: Google Play now blocks paid app downloads, updates in Russia

Diğer Haberler

Kosta Rika, Siber Saldırı Sonrası Ulusal Acil Durum İlan Etti
F5, Acil Güncelleme Uyarısı Yaptı
Trend Micro, Windows Kayıt Defterini Yanlışlıkla Değiştiriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu