Haberler

Kosta Rika, Siber Saldırı Sonrası Ulusal Acil Durum İlan Etti

Kosta Rika Devlet Başkanı Rodrigo Chaves, Conti fidye yazılımı grubunun birden fazla devlet kurumuna yaptığı siber saldırıların ardından ulusal durum ilan etti. Deklarasyon, 8 Mayıs Pazar günü Chaves tarafından yasalaştırılarak imzalandı.

Kosta Rika siber saldırılardan sonra ulusal acil durum ilan etti

Yeni seçilen Kosta Rika Başkanı Chaves, devam eden Conti fidye yazılımı saldırılarını gerekçe göstererek ulusal acil durum ilan etti. Conti fidye yazılımı çetesi, geçen ay Kosta Rika devlet kurumlarına yönelik fidye yazılımı saldırısını üstlenmişti. Ülkenin halk sağlığı kurumu Kosta Rika Sosyal Güvenlik Fonu (CCSS), daha önce “CCSS düzeyinde olası saldırıları doğrulamak ve önlemek için Conti Ransomware üzerinde güvenlik incelemesi yürütüldüğünü” belirtmişti.

Dün itibariyle Conti çetesi, devlet kurumlarından çalınan bilgileri içerdiği iddia edilen 672 GB’lık veri dökümünün %97’sini sızdırdığını açıkladı.

Conti’nin siber saldırısından ilk zarar gören kamu kurum Maliye Bakanlığı oldu. Güvenlik olayının kapsamını veya vergi mükelleflerinin bilgilerinin, ödemelerinin ve gümrük sistemlerinin ne ölçüde etkilendiğini henüz tam olarak bilnmiyor. Conti daha önce  bakanlıktan hükümetin 10 milyon dolarlık fidye talep etmişti.

Conti’nin çaldıığı iddia edilen devlet birimleri şöyle:

  • Kosta Rika Maliye Bakanlığı, Ministerio de Hacienda
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, MTSS
  • Sosyal Kalkınma ve Aile Ödenekleri Fonu, FODESAF
  • Alajuela Üniversitelerarası Genel Merkezi, SIUA

Başkan Chaves, “Kararnameyi, ülkenin siber suçluların bize gerçekleştirdiği canice saldırılara karşı savunabilmesi için imzaladık. Bu, Anavatan’a bir saldırıdır ve kararnameyi kendimizi daha iyi savunmak için imzaladık” diye ekledi.

Conti’nin saldırılarından etkilenen diğer kurumlar ise şöyle:

  • Cartago eyaleti (Jasec) Elektrik Servisi Yönetim Kurulu
  • Bilim, Yenilik, Teknoloji ve Telekomünikasyon Bakanlığı
  • Ulusal Meteoroloji Enstitüsü (IMN)
  • Radyografik Costarricense (Racsa)
  • Kosta Rika Sosyal Güvenlik Fonu (CCSS)

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu