Blog

ConfigureDefender ile Güvenlik Ayarlarınızı Kişiselleştirin

Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Defender antivirüsün çalışma şeklini değiştirmenizi sağlayan birçok gelişmiş gizli özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok kullanıcı bunların varlığından haberdar değil veya bu ayarlara nasıl erişebileceğini bilmiyor.

Microsoft Defender’ın ayarlarının tam listesini görmek isteyen kullanıcıların PowerShell’i admin olarak çalıştırıp Get-MpPreference ve Set-MpPreference komutlarını kullanması gerekli.

Görüldüğü üzere Windows 10’un arayüzünde gösterilenden çok daha fazla Microsoft Defender ayarı bulunuyor. Örnek olarak davranış takibi özelliğini kapatmak istiyorsanız Set-MpPreference DisableBehaviorMonitoring True komutunu kullanmalısınız.

Madem bu kadar fazla ayarın varlığından haberdarız, o zaman bu işleri daha da kolaylaştıracak ConfigureDefender adlı basit bir yazılımla tanışalım.

Hard_Configurator projesinin bir parçası olarak geliştirilen ConfigureDefender, aynı zamanda tek başına kullanılabilecek bir yazılım olarak da piyasaya sürülmüş. Bu yazılım sayesinde basit bir kullanıcı arayüzü üzerinden hızlıca ayar yapmanız mümkün.

Eğer uzun uzun ayar yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, ConfigureDefender beraberinde getirdiği Default, High ve Max seçenekleriyle otomatik olarak korumanızı arttırmanızı sağlıyor. Bu 3 seçeneğin açıklamaları ise şöyle:

Default: Windows bilgisayarınıza yüklendiği anda bulunan temel ayarlardır. Basit antivirüs koruması sağlar ve herhangi bir konfigürasyon değişikliğini tekrardan fabrika ayarlarına getirmek için kullanılır.

High: Network Protection ve Exploit Guard (ASR) ile beraber gelen birçok özelliği devreye sokmak için deneyebileceğiniz bir seçenektir. Güvenliği oldukça sıkı bir seviyeye çektiği için genel kullanıcı kitlesi için önerilir.

Max: Tüm Windows Defender özelliklerini aktif hâle getirip Windows Security Center kısmını gizler. Bu nedenle en güvenli seçenek budur. Daha sonra yapılacak değişiklikler için ConfigureDefender arayüzü kullanılması şarttır. Çocukları koruma amacı taşır.

Bu önceden hazırlanmış ayarları kullanmadan evvel bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerekir. ConfigureDefender’ın desteklemediği tek ayar, gerçek zamanlı gözlem seçeneğinin kapatılmasıdır. Zira bu ayar yapıldığında Microsoft Defender, ConfigureDefender’ı virüs olarak tanımlayacaktır.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu