Forum

Yazıcı Çıktısı Kont...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yazıcı Çıktısı Kontrolü

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
745 Görüntüleme
(@znkhn)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Herkese;

Wpf ile yazılmış bir masaüstü programım var ve bu program yazıcıya çıktı gönderiyor. Bu program dışında yazıcıya gönderilen çıktıları da kontrol etmek istiyorum. Yazıcıya gönderilen belgeleri saymak, içeriğini görebilmek için hangi başlıkları araştırmalıyım? Konuya ilişkin bilgisi ve tecrübesi olanlara şimdiden teşekkürler.

İyi Forumlar.

Gönderildi : 19/06/2020 14:27

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

Merhaba, yazıcılardan bu bilgileri almak için SNMP araştırmalısınız.

Yazıcılar snmp portlarından bu bilgileri yayınlar.

Yazıcı modeline göre tcp portlarıylada her alerti yayınlayan yazıcılarda mevcut

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 19/06/2020 14:32

(@znkhn)
Active Member
Konu başlatıcı

@aliuysal tavsiyeniz için çok teşekkür ederim, konuyu araştıracağım. Sonuçları buradan paylaşıyor olacağım.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 19/06/2020 14:50

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

@znkhn bu arada içeriğini görebilmek demişsiniz ama onu es geçtim. snmp ile bunu yapamazsınız.

içeriğini görmek meselesi için araya print server giriyor. bunun için ya hazır bir ürün kullanacaksınız yada kendi print serverinizi yazacaksınız.

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 19/06/2020 14:52

(@znkhn)
Active Member
Konu başlatıcı

@aliuysal Sanırım printer pool aktif ettikten sonra dosya okuma işlemleri ile bu sorunu aşacağım. Sonrasında Serve etmek çözüm olacak.

Gönderildi : 29/06/2020 23:40

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

@aliuysal belirttiği gibi sayaç noktasında snmp kullanabilirsiniz. İster kendi geliştirdiğiniz yazılıma entegre edersiniz, isterseniz hazır projeleri kullanabilirsiniz. SNMP konusunda açık kaynak kodlu Cacti ( https://www.cacti.net/) projesini kullanıyorum. İşini yapan stabil bir yapıya sahip. İlgili yazıcılarınızın gerekli OID değerlerini okuyarak sonuç/çıktı üretebilirsiniz.

Yazıcıdan ne çıktı alındığı konusu sizi biraz zorlayabilir. Canon'un bazı ürünlerinde bu veri yazıcı tarafında tutuluyor (bazı modellerde yazdırılan içerik, bazı modellerde yazdırılan dosya adı şeklinde). Ancak bu veriye dışardan erişim için bir yöntem bulabilir misiniz bilmiyorum, araştırmalısınız. Ancak bu durumda da projeniz marka model bağımlı bir hal alacaktır, bunu da ayrıca değerlendirmelisiniz.

İyi çalışmalar.

Not : Canon markası ile çalıştığım için tecrübe olarak belirttim. Farklı marka yazıcı üreticilerinde de benzer çözümler olabilir, araştırılmalı.

Gönderildi : 30/06/2020 07:49

Paylaş: