Anasayfa » Forum

Web Uygulamada Lisa...
 
Bildirimler

Web Uygulamada Lisanslama Modeli  

  RSS
Sinem Erkan
(@sinemerkan)
Üye

Merhabalar;

bir web uygulaması yazıp lisanslama ve kullanıcı işlemleri olacak , nasıl bir yol izlemem lazım ;

yani once lisanslama ekranı , sonra kullanıcı ekranı , yada login olurken seçenekli kontrol paneli ekranı vs.

sıfırdan bir yapı olacak ,lisans kontrolu , tablo oluşturma , kullanıcı tanımları ve kullanım şeklinde.

Alıntı
Gönderildi : 11/03/2019 17:46
Buğra PARLAYAN
(@bugraparlayan)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Öncelikle web uygulamanı alan adı bazlımı yoksa kullanıcı bazlımı lisanslayacaksın bunu seçmen gerekiyor. Ona göre konuyu daha da detaylandıralım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/03/2019 07:56
Sinem Erkan
(@sinemerkan)
Üye

kullanıcı sayısı yada domain vs. değil , müşteri bazlı lisanslıcaz , bizim icin onemli olan o lisans anahtarını sadece o musterinin kullanması .

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/03/2019 20:21
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye
Gönderen: Sinem Erkan

kullanıcı sayısı yada domain vs. değil , müşteri bazlı lisanslıcaz , bizim icin onemli olan o lisans anahtarını sadece o musterinin kullanması .

Amacınızın sadece kontrol olduğunu varsayıyorum. Müşteri tarafında kurulum olacaksa (hizmeti kendiniz host edip hizmet sağlayıcı olmayacaksanız) aldığınız önlemlerin atlatılması teknik olarak her zaman için mümkün oluyor. (bknz : https://www.google.com/search?q=tersine+m%C3%BChendislik&oq=tersine+m%C3%BChendislik)

Bu talebinizi bir çok yolla yapabilirsiniz. En basiti "karşı kod" mantığı olabilir. Yazılımınız içerisine yerleştireceğiniz bir algoritma ile anahtar üretir, bu anahtara karşılık gelen değeri xml formatında müşteriniz ile paylaşırsınız. Sistem algoritmaya göre hesaplama yapar, bulduğu sonucu sizin verdiğiniz xml dosya ile karşılaştırır, sonucuna göre kullanıma izin verir veya vermez.

Örneğin;

Algoritma şirket adının harflerini, alfabedeki pozisyonuna göre toplar.

Serkan A.Ş. -> 22+6+21+14+1+17+0+1+0+23+0 = 105

lisans.xml
<lisans>
    <firma>Serkan A.Ş.</firma>
    <anahtar>105</anahtar>
</lisans>

Yazılımınız sisteme giriş esnasında lisans dosyasının varlığını kontrol eder, "firma" değerini okur, 105 değerini hesaplar ve "anahtar" değeri ile karşılaştırır, doğrulama gerçekleşmez ise girişe izin vermez. Anlaşılması açısından örneği basit tuttum, çeşitli şifreleme algoritmaları ile destekleyerek, isterseniz kurulu olduğu sistemin donanım bilgilerini okuyarak (disk, işlemci seri numarası vb.) algoritmanızı zenginleştirebilirsiniz. Yada bir lisans doğrulama sunucusu oluşturup bir web servis aracılığı ile, doğrulama işlemlerini sunucunuz üzerinden yapabilirsiniz. Bu yapıda sunucu servisinizin aksaması bütün müşterilerinizi etkileyecektir. İnternette konu ile çok daha detaylı örnekler ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Bu ileti 11 ay önce Serkan Ateş tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 12/03/2019 23:51
Sinem Erkan
(@sinemerkan)
Üye

hocam oralarda sorun yok ,daha once masaüstü çok lisansladık yontemleri biliyoruz , benim sorum , kullanıcı once lisans paneline gitsin sonra kullanıcı ve firma bilgilerinin oluşturma paneli ve sonra login olsun kullansın ,yada login ekranında admin ile kontrol panele normal user ile oturum açma vs. bu tarafda kurumsa uygulama yapmış arkadaşların fikrini almak istiyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2019 11:01
Paylaş: