Forum

C# GridView Veri Nu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

C# GridView Veri Null Dönüyor

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
999 Görüntüleme
(@omer)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba UblTr Nuget Paketi ile xml formatında olan bir faturayı okuyup GridControl üzerinde gösterebiliyorum. Lakin gridcontrol üzerindeki bu verileri DataTable, List<?> gibi nesnelere çektiğimde null değer dönüyor sebebi ne olabilir. Konu ile alakalı bilgisi olan varsa lütfen yardım bekliyorum.

var list = (from s in invoice.InvoiceLine
select new
{
ID = s.ID.Value,

........

}).ToList();

if (list != null)
{
gridControl1.DataSource = list;

}

buraya kadar sorun yok.

bir buton aracılığı ile gridcontrol üzerinden veriyi datatable'a aktarmaya çalıştığımda null değer dönüyor.

Denemiş olduğum kodlar aşağıdadır.

DataTable dt = gridControl1.DataSource as DataTable;
List<FaturaHareket> list = gridControl1.DataSource as List<FaturaHareket>;
FaturaHareket list2 = (FaturaHareket)gridControl1.DataSource as FaturaHareket;
FaturaHareket list3 = (FaturaHareket)gridControl1.DataSource;

for (int i = 0; i < gridView1.RowCount; i++)
{
DataRow dr = gridView1.GetDataRow(i);
if (dr==null) MessageBox.Show("Null");
else MessageBox.Show("");
}

Gönderildi : 26/03/2022 18:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1282
Üye

Zaten kaynaktan veriyi almışsınız, tekrar gridden okuma sebebiniz nedir? Olması gereken gridin bağlı olduğu kaynağı (datasource) düzenlemek ve yönetmektedir.

Gönderildi : 27/03/2022 20:18

(@omer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes hocam asıl istemiş olduğum konu, çekmiş olduğum datayı başka tablo ile join yapıp veritabanına yazdırmak. Var nesnesi ile tanımlanmış olan veriyi veritabanına nasıl yazdırabilirim. 

Gönderildi : 28/03/2022 01:28

(@serkanates)
Gönderiler: 1282
Üye

Ne yapmak istediğinizi anlayamadım ancak var bir değişkendir ve değişkenleri nasıl kullanıyorsanız bunu da aynı şekilde kullanmalısınız. Bu tarz sorularınıza sürecin yapısı gereği forum üzerinden destek veremeyiz. Konu ile ilgili udemy vb. platformlardan bir eğitim paketi satın almak faydalı olabilir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/03/2022 08:12

(@omer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Hocam yardım ve destekleriniz çok teşekkür ederim. Udemy üzerinde çok eğitim seti aldım lakin EntityFramework olarak anlatılıyor ve tek veri tabanı üzerinden hareket ediliyor. Benim kullanmış olduğum yapı Ado.Net ve 4 farklı veri tabanı üzerinde işlem yapıyorum. O yüzden grid üzerinden değişiklikler yapıyor ve yapmış olduğum bu değişikleri for döngüsü ile yada yeni bir DataTable'e doldurup koşullara şartlara göre veritabanı yazdırıyorum. Yine de çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 28/03/2022 10:11

Paylaş: