Forum

Aynı anda çoklu işl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Aynı anda çoklu işlem

4 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
356 Görüntüleme
Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

c# ile masa üstü uygulaması yapıyorum. Sorum aynı anda arka planda n11, hepsi burada ve sql veri tabanında sorgulama yapmak istiyorum. Ama bu işlemler programın çalışmasına engel olmayacak. Program üzerinde başka işlemler de yapabilmek istiyorum. Biraz araştırdım, multithread veya multitasking olayları var. Ama hangisini kullanmalıyım bilemedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim İyi çalışmalar...

Bu konu 9 ay önce Mehmet tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/07/2023 16:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Aslında ikiside aynı işi yapıyor ama küçük farklar var

Multithreading: Multithreading, uygulamanız içinde birden fazla iş parçacığını (thread) çalıştırarak eşzamanlı görevleri gerçekleştirmenizi sağlar. Özellikle uzun süren işlemleri arka planda yürütmek için kullanışlıdır ve uygulamanızın tepkisiz hale gelmesini engeller. C# ile multithreading'i System.Threading ad alanını kullanarak sağlayabilirsiniz.

Multitasking (Async/Await): Asenkron programlama, uzun süren işlemleri engellemeden uygulamanızda diğer görevleri yürütmenizi sağlar. async ve await anahtar kelimelerini kullanarak asenkron metotlar oluşturabilir ve bu metotları çağırırken diğer işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Bence söylediğiniz iş ihtiyacı için Multithreading kullanmanız gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2023 18:09

Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hocam

Gönderildi : 22/07/2023 19:02

(@ealbayrak)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhaba, 

Bildiğim bir konu değil, soruya yönelik meraktan biraz araştırma yaptım. Belki faydası olur diye eklemek istedim.

"Multithreading, daha çok CPU yoğun işlemler için uygunken, Multitasking programlama daha çok I/O yoğun işlemler için tercih edilir. Veritabanı sorguları ve web istekleri gibi işlemler I/O yoğun işlemlere örnektir."

Gönderildi : 25/07/2023 10:53
Hakan Uzuner reacted

Paylaş: