Forum

Asp.NET Webform fat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Asp.NET Webform fatura giriş ekranı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,540 Görüntüleme
(@cenkbaranak)
Gönderiler: 253
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Asp.NET Webform da fatura giriş ekranına benzer bir uygulama yapmaya çalışıyorum. Burada stok kalemlerini gireceğimiz bölümde gridview kullanmayı planlıyorum. Fakat gridview yeni satır ekleme modunda nasıl açılır, satır girişi bitince 2. satır nasıl eklenir. Bu konularda tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 10/06/2019 14:47

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Merhaba Cenk bey;

Sorunuz genel olmuş. Bunun için CSS3, HTML5, Javasrcipt üçlüsünü bir arada kullanmalısınız. İnternette çok sayıda örnek bulabilirsiniz. Projenize yeni başlıyorsanız Web form yerine MVC  kullanmanızı öneririm. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/06/2019 15:16

(@cenkbaranak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Serkan Ateş

Merhaba Cenk bey;

Sorunuz genel olmuş. Bunun için CSS3, HTML5, Javasrcipt üçlüsünü bir arada kullanmalısınız. İnternette çok sayıda örnek bulabilirsiniz. Projenize yeni başlıyorsanız Web form yerine MVC  kullanmanızı öneririm. İyi çalışmalar.

Merhaba Serkan bey,

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Sorum genel bir soru değil fatura giriş ekranında stok kalemlerini girmek için gridview nasıl kullanılır bunu öğrenmek istiyorum. Yani css ve html ile ilgili bir sorum veya sorunum yok belki javascript ihtiyacı olabilir.

Gönderildi : 10/06/2019 15:24

(@sinemerkan)
Gönderiler: 234
Reputable Member

bu konuda mümkünse telerik comonentlerini yani Kendo kullanmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 10/06/2019 15:59

(@cenkbaranak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Sinem Erkan

bu konuda mümkünse telerik comonentlerini yani Kendo kullanmanızı tavsiye ederim.

Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler Sinem hanım fakat kullanacağım component belli(gridview) onu bir fatura ekranında stok kalemi girişinde nasıl kullanacağımı soruyorum. Umarım daha önce bu şekilde uygulama geliştirmiş bir arkadaş sorumu görür.

Gönderildi : 10/06/2019 16:39

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Tekrar merhaba Cenk bey;

Yanlış anlamayın ancak sorunuz içerisinde konuşulması gereken çok detay var. Bunları buradan tek tek anlatmamız mümkün değil, sorunuzun bu yüzden genel olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de cevap vermek gerekirse,

1. Veritabanı olarak ne kullanıyorsunuz belirtmemişsiniz, öncelikle Master - detail yapısının oluşturulması oluşturulması gerekli. (consistent)
2. Yönetilmesi gereken durumlardan bir diğeri eş zamanlı erişimlerin yönetilmesi. Master ve detaydaki ilişkili kayıtların tutarlı olmasını sağlamalısınız. Burada nasıl bir politika izlemeniz gerektiğini projenizin detaylarını bilmeden cevaplayamayız. (concurrency)
3. Datayı son kullanıcı tarafında işleyip son halini mi veritabanına yazacaksınız, yoksa yapılan her değişiklik anında veritabanına yansıyacak mı buna karar vermelisiniz. Bunun için yine projenizdeki detayları incelemek gerekir.
4. Bir önceki yazımda da belirtmiştim, tüm bunlar için framework kullanmanız size avantaj sağlayacaktır.

Hızlıca yazdığım bu 4 maddenin bile her biri ayrı bir makale konusu. Yazılım geliştirmenin güzel tarafı da bir problemin birden fazla çözümü olması. Biliyorum sorunuza istediğiniz cevabı vermiyorum. Belki başka bir arkadaş konuya daha farklı yaklaşacaktır. Dostlukla...

Gönderildi : 10/06/2019 16:49

(@cenkbaranak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Serkan Ateş

Tekrar merhaba Cenk bey;

Yanlış anlamayın ancak sorunuz içerisinde konuşulması gereken çok detay var. Bunları buradan tek tek anlatmamız mümkün değil, sorunuzun bu yüzden genel olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de cevap vermek gerekirse,

1. Veritabanı olarak ne kullanıyorsunuz belirtmemişsiniz, öncelikle Master - detail yapısının oluşturulması oluşturulması gerekli. (consistent)
2. Yönetilmesi gereken durumlardan bir diğeri eş zamanlı erişimlerin yönetilmesi. Master ve detaydaki ilişkili kayıtların tutarlı olmasını sağlamalısınız. Burada nasıl bir politika izlemeniz gerektiğini projenizin detaylarını bilmeden cevaplayamayız. (concurrency)
3. Datayı son kullanıcı tarafında işleyip son halini mi veritabanına yazacaksınız, yoksa yapılan her değişiklik anında veritabanına yansıyacak mı buna karar vermelisiniz. Bunun için yine projenizdeki detayları incelemek gerekir.
4. Bir önceki yazımda da belirtmiştim, tüm bunlar için framework kullanmanız size avantaj sağlayacaktır.

Hızlıca yazdığım bu 4 maddenin bile her biri ayrı bir makale konusu. Yazılım geliştirmenin güzel tarafı da bir problemin birden fazla çözümü olması. Biliyorum sorunuza istediğiniz cevabı vermiyorum. Belki başka bir arkadaş konuya daha farklı yaklaşacaktır. Dostlukla...

Merhaba Serkan bey,

İyi niyetinizden hiç şüphem yok. Beni de yanlış anlamayın lütfen. Sanırım ben anlatamıyorum konuyu kusura bakmayın. Genel manada fatura uygulaması nasıl yapılır diye sormuyorum. Ben bir video paylaşayım burada bir fatura giriş ekranı var. Altta bir gridview var ve burada inline edit şeklinde giriş yapılıyor. Grid hücreleri arasında cascading yapılıyor. En son hücre girişi bitince grid 2.satırı açıyor. Bu videodaki windows versiyonu. Benim sorum ise bunu webformdaki gridview nesnesini bu şekilde nasıl kullanırım. 

https://www.youtube.com/watch?v=kAKk8pa1DZw

Gönderildi : 10/06/2019 17:12

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

Paylaş: