Forum

Active Directory LD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory LDAP

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,369 Görüntüleme
(@yalcinsoft)
Gönderiler: 244
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Server DC Makinem var burada bir suru oturum açan kullanıcılar var bu kullanıcıları web tabanlı bir yazılım ile ekrana dökmek istiyorum(arayuz herşey hazır durumda) yeni kullanıcı ekle sil güncelle vb işlemleri yapmak için yani Active Directory LDAP yapmak gerkiyormuş  bağlantı kurabilceğim kodlarda olsa yeterli olur (kodlama asp dilinde)  herkese teşekkürler

Gönderildi : 09/02/2021 23:36

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Asp.net tarafında kimlik doğrulama süreci için portal üzerinde referans bir post mevcut.

cozumpark.com/community/yazlm-4/409515/

Ek olarak alternatif bir referans içerik paylaşıyorum.

https://www.codeproject.com/Articles/18742/Simple-Active-Directory-Authentication-Using-LDAP

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/02/2021 00:40

(@yalcinsoft)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@turancoskun
teşekkür ederim aspnet değil bana asp dilinde lazım hocam

Gönderildi : 10/02/2021 23:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

ASP mi kaldı ya 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2021 17:10

(@yalcinsoft)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner
ne varsa eskilerde var hakan hocam 🙂

Gönderildi : 11/02/2021 18:06

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Gönderen: @yalcinsoft

bu kullanıcıları web tabanlı bir yazılım ile ekrana dökmek istiyorum

Ben bu kısımda tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamadım. Console varken neden böyle bir uğraş içerisine girdiniz?

Gönderildi : 12/02/2021 00:20

(@yalcinsoft)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes  hocam console derken tam anlamadım

Gönderildi : 01/03/2021 20:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani Active Directory Users and Computers yönetim konsolu varken diyor ama sanırım senin amacın web tabanlı bir konsol ama neden?

Gönderildi : 01/03/2021 21:07

(@yalcinsoft)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam otomasyonu web tabanlı yaptım ordan kullanıcıları çekmesi daha kolay olur diye düşündüm

Gönderildi : 01/03/2021 21:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamam o zaman bunu okuman lazım.

[MS-ADDM]: Active Directory Web Services: Data Model and Common Elements | Microsoft Docs

Örnek adamlar yazmış ürünü satıyor, senin öyle bir amacın yok ama bayapı yazılım bilmen lazım.

Active Directory webservices with PowerShell (openiam.com)

Gönderildi : 02/03/2021 09:37

(@serkanates)
Üye

Gönderen: @yalcinsoft

@hakanuzuner hocam otomasyonu web tabanlı yaptım ordan kullanıcıları çekmesi daha kolay olur diye düşündüm

Günaydın;

Otomasyonu web tabanlı yaptım derken farklı modüllerin bir arada yönetildiği portal veya benzeri bir yönetim arabirimi yazıyorsunuz sanırım. Hakan hocamın'da bahsettiği gibi ben Console yardımı ile neden remote bağlanmıyorsunuz diye merak etmiştim. Söylediğiniz şey yapılabilir tabi ama hazırda varolan kararlı bir yapı varken yenisini tekrardan ASP gibi eski bir dille yeniden yazmaya çalışmak tahminizden daha fazla efor ve işçilik harcamanıza sebep olabilir.

ASP dilini bırakalı uzun zaman oldu. Sizin de bildiğiniz üzere özel bir sebebi yoksa güncel bir platform üzerine geliştirme yaparsanız daha avantajlı olacaktır. Çok eski bir yapıda geliştirme yapmaya çalıştığınız için fazla yardımcı olamadık, konuya ilgi duyan arkadaşlar olursa yorum yapacaktır. Size kolaylıklar diliyorum, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/03/2021 09:45

(@yalcinsoft)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes  merhaba hocam asp dilini bayadır kullanıyorum çok alıştım farklı dile geçmek baya zor olur 🙂 web tabanlı active directory uzerine kurulu iis ile yapan özel bir alan adıyla yayına alınmış uygulamalar barındıran portal aslında amacım şu kullanıcılar oturum şifresini değiştiriyorlar web portal ordaki şifreyi kullanırsa işlemler daha kolay olacaktır tek şifreyle 2 işlemi hal etmiş olacağım yada sql server active director daki kullanıcılara bağlantı kurabileceğim bir veritabanı bağlantı kodu olsa bile yeterli olur aslında çok çok teşekkürler 

Gönderildi : 04/03/2021 00:29

(@serkanates)
Üye

Tamam o zaman şimdi oldu. Yanlış anlamadıysam single sign-on bir yapı kurmak istiyorsunuz. Siz kullanıcılarınızı Active Directory üzerinde oluşturacaksınız, bu kullanıcılarınız hem bilgisayarlarını hem de web tabanlı bu uygulamaya bu kullanıcı hesabı ve parolaları ile girecek. Eğer isteğiniz böyle bir şey ise internette Classic ASP ile Active directory kimlik doğrulama, kullanıcı şifre değiştirme ile ilgili özellikle https://stackoverflow.com/ da örnekler mevcut. Örnek kodları test edebileceğim bir ortamım olmadığı ve okuyanları yanlış yönlendirebileceği için burdan paylaşmak istemedim. Bulduğum örnek kodları incelemeniz için özelden sizinle paylaşıyor olacağım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/03/2021 08:07

Paylaş: