Forum

Satın alınan domain...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Satın alınan domainlerden gelen talepleri öğrenmek

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
484 Görüntüleme
(@eseryilmaz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bir domain servis sağlayıcısından 10 adet domain satın alındı örneğin. Hepsine server'ımızın static ip adresi verildi. 10 domain e de, 192.XXX.XXX.XXX static ip adresi kayıt ediliyor örneğin.

IIS e gelen taleplerde "her ne talep olursa olsun" tek bir web sitesine yönlendirme ve yönlenen tek bir web sitesinde "hangi domainden (yani urlden) server'a talep gönderildiyse" öğrenmenin bir yolu mevcut mudur ?

HTTP_REFERRER ya da Request.UrlReferrer gibi özelliklerle bilmek mümkün müdür ?

Web sitesi açıldığında hangi domainden talep geldiyse, "www.budomaindentalepgeldi.com.tr" ya da "www.şudomaindentalepgeldi.com.tr" şeklinde bir uyarı gösterecek bir view üzerinde çalışıyorum.

Önerileriniz nedir ?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/05/2017 01:31

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Request.ServerVariables("SERVER_NAME") domain adresini 
Request.ServerVariables("QUERY_STRING") domainden sonraki queryleri verir.

index üzerinde yazacağınız sorgu ile istediğiniz sayfayı execute edebilirsiniz, yada metni basabilirsiniz

Ama seo açısından tercih edilmediğini söyleyebilirim. 1 sayfaya yönlendirerek onun üzerinden devam edin. Google birbirinin aynısı 10 siteyi indexlerken teredüt edecek belkide hepsinin pr değerini düşürecektir.

Gönderildi : 04/05/2017 01:41

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

çok teşekkür ederim ilgi gösterme zerafetinde bulunduğunuz için.

Peki server static ip mize gelen talepleri IIS den her ne sebeple olursa olsun, hangi domainden gelirse gelsin sadece ve sadece Asp.NET ile geliştirilen "şu web sitesine gönder/yönlendir" diyebilir miyiz ?

Domainleri ayrı ayrı bilip yönlendirmek yerine, (tanımadığımız bir domain bizim statip ip mizi kullansa bile) yine de aynı tek bir siteye yönlendir diyebilme imkanına / yapılandırmasına sahip miyiz ?

Yani sizin örnekbiradres.com.tr domaininiz var ve bana ait statip ip yi kayıt ettiniz, ben site açıldığında örnekbiradres.com.tr yazabilir miyim bu şekilde view de ?

Çok ama çok makbule geçti. Çok sağolun. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/05/2017 01:52

(@barbaroskuscular)
Estimable Member

Merhaba, 

IIS üzerinde web sayfasının site bindings seçeneklerinden hostname eklemeden ip adresini 80 yada 443 portu ile eklerseniz gelen her domaini karşılayacaktır. 

Saygılarımla

Gönderildi : 04/05/2017 02:01

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ama seo açısından tercih edilmediğini söyleyebilirim.

Yok hayır, aynı sayfayı göstermeyeceğim.

Sadece domaine göre web pageleri seçmek istiyorum. Önemli olan hangi domain olursa olsun, IIS den tek bir web sitesine yönlendirmek. Tanınmayan bir domain olsa bile.

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/05/2017 02:03

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

IIS üzerinde web sayfasının site bindings seçeneklerinden hostname eklemeden ip adresini 80 yada 443 portu ile eklerseniz gelen her domaini karşılayacaktır. 

Saygılarımla

Hımmm... Çok teşekkür ederim. Böylece IIS de domain filtreleme olacağına C# ile yapabiliriz o vakit.

Doğru mudur ?

sözde dil olarak;

SQL_de_Kayıtlı_Mı(Request.ServerVariables("SERVER_NAME"))

Değilse ViewBag.TaninmayanAdres = Request.ServerVariables("SERVER_NAME") + "adresi tanınmıyor"

denilebilir o vakit.

IIS yerine C# ı da kullanabiliriz... Galiba doğrudur değil mi ?

Gönderildi : 04/05/2017 02:10

(@barbaroskuscular)
Estimable Member

Evet mesela teknoforum.org ve tfrm.org web adresim aynı hosting üzerinde. index üzerinde Request.ServerVariables["SERVER_NAME"] kullanarak domain adresini sorguluyor ve ayrıştırıyorum. Server.Execute komutu ile istediğim indexi basıyorum. bu hosting maliyetimi düşürüyor 🙂

Gönderildi : 04/05/2017 02:13

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet mesela teknoforum.org ve tfrm.org web adresim aynı hosting üzerinde. index üzerinde Request.ServerVariables["SERVER_NAME"] kullanarak domain adresini sorguluyor ve ayrıştırıyorum. 

Biliyor musunuz, bana stackoverflow da bunun için "hayır mümkün değil, onun yerine domainleri tek tek öğrenip Windows WMI ile Domain Binding yapmalısınız" dendi 🙂

Kodlar çok ama çok karışıktı ...

Gerçekten öyle ...

Powershell ile de yapın denilmişti. Araştırdım ama usandım. Ne varsa bizde var 🙂

Elinize sağlık. Teşekkür ederim. Allah Razı Olsun. Allah'dan dilerim, sizin de bir derdinize çare versin. Tekrar sağolun.

Gönderildi : 04/05/2017 02:17

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet mesela teknoforum.org ve tfrm.org web adresim aynı hosting üzerinde. index üzerinde Request.ServerVariables["SERVER_NAME"] kullanarak domain adresini sorguluyor ve ayrıştırıyorum. Server.Execute komutu ile istediğim indexi basıyorum. bu hosting maliyetimi düşürüyor 🙂

Aslında tek bir web sitesi var değil mi ?

Yani tek bir web sitesi çekirdeği (tabiri caizse) üzerinden birden çok web sitesi varmış gibi web pageleri yönetiyorsunuz sanırım.

Gönderildi : 04/05/2017 02:26

(@barbaroskuscular)
Estimable Member

Ben teşekkür ederim.

gelen domainleri hazırladığım index ile alt klasörlere yönlendiriyorum.

Gönderildi : 04/05/2017 02:30

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Logları kontol ediniz. Ordan hangi domain hangi ip adresinden çağrı geldiğini görebilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 04/05/2017 09:53

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Loglar ? .Net üzerinden mi ?

Gönderildi : 04/05/2017 15:05

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Yok IIS logları. Web sitenize yapılan requestlerin logları tutulmaktadır. IIS üzerinden ilgili domaine tıklayarak günlük sekmesi altından istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 06/05/2017 00:32

(@eseryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yok IIS logları. Web sitenize yapılan requestlerin logları tutulmaktadır. IIS üzerinden ilgili domaine tıklayarak günlük sekmesi altından istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Hımm, yok hayır, Değerli Zülfü Bey, maalesef herhalde cüssemden büyük bir işe giriştim 🙂 Halihazırda 100 den fazla e ticaret isteyen müşterim var, 10 senedir windows programcılığı yapıyordum ama asp.net mvc tarafında yeniyim (6 ay kadar).

Satılan belkide yüzlerce ürün olacak günde. 2 liralık bir ürün bile satılsa ürün üründür. Otomatik olmadığı müddetçe takibi çok zor.

Çok teşekkür ederim yanıtladığın için...

Gönderildi : 06/05/2017 03:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Request.ServerVariables("SERVER_NAME") domain adresini 
Request.ServerVariables("QUERY_STRING") domainden sonraki queryleri verir.

index üzerinde yazacağınız sorgu ile istediğiniz sayfayı execute edebilirsiniz, yada metni basabilirsiniz

Ama seo açısından tercih edilmediğini söyleyebilirim. 1 sayfaya yönlendirerek onun üzerinden devam edin. Google birbirinin aynısı 10 siteyi indexlerken teredüt edecek belkide hepsinin pr değerini düşürecektir.

Şuan benzer bir sıkıntıyı yaşıyorum. Hatta neredeyse aynı problem diyebilirim. Benzer metodla hangi domain üzerinden talep geldiğini anlıyorum ama aynı zamanda her domain için SSL sertifikası gerekli ise ?

Bunun bir metodu var mıdır ?

İnternette araştırma yapıyorum ve bazı SSL türlerinin single ip çalıştığına dair bilgiler söz konusu.

Eğer domainlerin SSL sertifikalı olması gerekiyorsa, bu konuda bir fikir verebilir misiniz ?

Saygılarımı sunarım.

Gönderildi : 07/06/2017 16:22

Paylaş: