Forum

Google Index Hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Google Index Hakkında...

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
362 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar, Saygılar,

Tasarladığım web sitemde yoğun olarak JavaScript kullanmaktayım. Kullanıcı deneyimi ve konforu için.

Misal bir ilan sitesi düşünün ya da bir e-ticaret sitesi...

ilk sayfada 1 den 20 ye kadar ilan,
İkinci sayfada 21 den 40 a kadar,
Üçüncü sayfada 41 den 60 a kadar ilanlar gösteriliyor.

Ve ilanlara tılandığı zaman her ilanın gösterildiği ayrı ilan detay sayfası var bildiğiniz üzere...

Şimdi soruma geliyorum izninizle, tüm bunlar JavaScript (AJAX) ile dinamik olarak sunucudan HTML içerik olarak getiriliyorsa, Google bunları nasıl indexleyecek ?

Yani ikinci sayfa butonuna tıklanırsa AJAX ile bu içerik değiştiriliyorsa...

Hatta ben kendi çözüm fikirlerimi de söylemek isterim,

İki yol kullanılabilir belki bunun için, misal olsun diye, tek bir ilan üzerinden konuşuyorum, bu ilanı göstermek ve sitede arz etmek üzere,
1) AJAX ile talep edilen POST türünden bir request (talep) olacağı için mevcutta olaması gereken bu özellik ve artı olarak,
2) Bir de google ın indexlemesi için bir GET URL request (talep) seçeneğine de destek verilebilir. (Özel olarak bir de URL oluşturulur ve bu link üzerinde ilan numarası olur, google bunu indexler)

İyi, hoş da,

İlanın ya da ilan sayfalarının GET Metodu ile kullanılabilirliğini google a göstermek için, nasıl bir yol izlenmesi gerekir ?

Normalde ilanlar sunucudan dinamik olarak ajax ile Post metodu üzerinden talep ediliyor, bunun yanında google a, bu ajax ile dinamik olarak talep ediliyor ama, bunun (aynı ilanın ya da aynı sayfaların) bir de GET URL Link versiyonu da var, bak burada, haberin olsun, nasıl denilebilir ?

Site içerinde ilanın HTML öğesinin bir yerine bu get ile çağrılacak site url linki dipnot olarak mı düşülmeli ?

En derin hürmetlerimi arz ve teşekkürlerimi arz ederim.

Gönderildi : 07/02/2017 01:07

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

bot olarak düşünelim 🙂 benim için senin sitenin post yada get yapması önemli değil. ilk bakacağım yer senin index sayfandır burdan referans alırım tabi sitemap xml varsa tadından yenmez ama diyelim beni uğraştırdın indexine baktım ne kadar linklin varsa hepsine tıklarım içlerine girerim oradada ne kadar link varsa tıklar içine girerim ve böyle senin link ağacının sonuna kadar giderim. Ayrıoca burda tıkladığuımda karşıma post bir url gelir ve hata alırsam onu da başka bir algoritmamla denetler varlığından gerçekten emin olurum....

gibi bir düşüncesi var bu botların. Yani sizin sitenizi örümcek gibisararak tüm linkleri tıklaya tıklaya sizin içeriğinizi aslında kendine kopyalar ve burdaki kelimeleri işlemeye devam eder tabiki burdaki algoritmayı bilemiyoruz bizler

Saygılarımla

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 08/02/2017 00:47

Paylaş: