Forum

SNMP (Simple Networ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SNMP (Simple Network Management Protocol) Service

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,076 Görüntüleme
(@enginkulac)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

SNMP Service ile network üzerindeki cihazlar ile haberleşmek istiyorum. Örneğin bir yazıcıdaki hata durumu, toner durumu yada bir switch sıcaklık bilgilerini almak gibi.

Bu tarz çalışma yapmış arkadaşlar var ise yardımcı olabilir mi?

Gönderildi : 14/01/2016 13:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4341
Co-Helper

portalda PRTG ve Spiceworks aratarak bilgi alabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2016 15:44

(@enginkulac)
Estimable Member
Konu başlatıcı

portalda PRTG ve Spiceworks aratarak bilgi alabilirsiniz.

Biraz araştırma yaptım soylemiş olduklarınızla. Fakat bunlar hazır programlar. Ben kendi yazacağım yazılımın içerisinden  cihazların bazı bilgilerini ve değerlerini almak istiyorum.

Gönderildi : 14/01/2016 16:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4341
Co-Helper

Anladım ben konu ağacına bakmamışım 🙂 Cisco'nun SNMP dokumantasyonuna bakabilirsiniz epey ayrıntı var. Cihazlardan MIB okumaya da bakabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2016 15:05

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Engin selam aşağıdaki URL de bir kütüphane mevcut muhtemelen senin yapmak istediklerinin tamamını yapabilecek kapasitede incelemen faydalı olabilir.

http://www.snmpsharpnet.com/

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 19/01/2016 03:04

(@enginkulac)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Erdem Hocam,

Evet söylemiş olduğunuz sitedeki library'yi inceledim. Güzel ornekler de var. Oradaki örnekler ile deneme yaptım, bazılarında cevap olarak hata alıyorum bazılarında ise boş değer dönüyor. Bilgisayardaki snmp servisi de çalışıyor, anlam veremedim bu duruma.

Gönderildi : 19/01/2016 13:09

(@eravse)
Üye

Hocam,

Debug ettiniz mi satır satır, boş dönerken parametreler yada method içine gelen değerlerden her hangi bir dönüşte terslik farkettiniz mi ? belki ufak bir noktada exception alıyor olabilir sistem ?

saygılar

www.profectsoft.com

Gönderildi : 21/01/2016 02:42

(@enginkulac)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet hocam, satır satır debug ettim fakat çözüm bulamadım. Söylediğim bir örnekte nothing değer dönüyor, başka birisini deniyorum exception dönüyor. Hata da şu şekilde; "Talep maksimum denemeye ulaştı."

An unhandled exception of type 'SnmpSharpNet.SnmpException' occurred in SnmpSharpNet.dll

Additional information: Request has reached maximum retries.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 21/01/2016 12:05

(@eravse)
Üye

Engin selam github da biraz araştırdım https://github.com/mateusaubin/SNMPManager/blob/master/SnmpSharpNet/UdpTransport.cs sayfasında hatanın neden kaynaklandıgını yazıyor

<param name="retries">Maximum number of retries. 0 = make a single request with no retry attempts</param>

/* Not good, we got a response from somebody other then who we requested a response from */

burayı aratabılırsen durumu anlıcaksın yanı buradakı olay su zannedersem sana bır tane deneme ıcın ızın verıyor sen bırden fazla aynı requestı atıyor olabılırsın yada aynı anda bırden fazla response donuyor gıbı ıstersen bu classı bırazdaha ınceleyebılırsın .

saygılar

www.profectsoft.com

Gönderildi : 22/01/2016 01:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bu kaynağa göre kullandığınız "community name" yanlış olabilir.  Cihaz firmaları tarafından varsayılan isim "public" olarak belirleniyormuş, ama network yöneticileri tarafından değiştirilebilirmiş.

Aynı kaynak hata durumunda cihazların sessiz kaldığını ve hata mesajı vermediğini de yazıyor.  Bilginize.

Gönderildi : 23/01/2016 00:52

(@enginkulac)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu kaynağa göre kullandığınız "community name" yanlış olabilir.  Cihaz firmaları tarafından varsayılan isim "public" olarak belirleniyormuş, ama network yöneticileri tarafından değiştirilebilirmiş.

Aynı kaynak hata durumunda cihazların sessiz kaldığını ve hata mesajı vermediğini de yazıyor.  Bilginize.

Merhaba,

Community name değişmiş olamaz diye düşünüyorum çünkü sistem yöneticisi biziz. Farklı bir durum söz konusu gibi. 

Erdem Abi selam,

Konuyla ilgili araştırma ve incelemelere devam ediyorum, şu an için hala çözüm yolu bulabilmiş değilim. Çözüme ulaştığımda buradan bilgilendirme yaparım.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/01/2016 18:44

(@eravse)
Üye

Engin çok memnun oluruz zaten buranın amacıda bu bende merak etmedim desem yeridir uzun zamandır ilgilenmediğim bir konu inşallah çözüme kavuşur.

www.profectsoft.com

Gönderildi : 26/01/2016 20:10

(@fatihbilge)
Gönderiler: 1
New Member

aynı hatayla karşılaşıyorum çözüm bulabildiyseniz yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 19/10/2016 02:40

Paylaş: